Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Gryzaki dla niemowląt i dzieci

ilość produktów: 1

Ząbkowanie to bardzo trudny czas, zarówno dla malucha, jak i dla rodzica. Gryzaki dla dziecka są niezbędne podczas tego procesu – nie tylko dają możliwość złagodzenia dotkliwego swędzenia i bólu dziąseł, ale też ułatwiają wyjście ząbków na zewnątrz. Choć można spotkać się z opiniami, że są szkodliwe dla uzębienia, lekarze pediatrzy uznają gryzaki na ząbkowanie za sprawdzone i skuteczne narzędzia, umożliwiające dziecku względnie komfortowe przejście przez cały proces.

 

Czytaj dalej

Gryzaki na ząbkowanie – ukojenie dla dziąseł

Zdecydowana większość dzieci w trakcie ząbkowania jest niespokojna, rozdrażniona i płaczliwa. Trudno się temu dziwić. Wyżynające się zęby powodują uciążliwe swędzenie dziąseł, a bardzo często także ich zwiększoną tkliwość i bolesność. Szukając sposobu na złagodzenie dolegliwości, maluchy intuicyjnie wkładają do buzi własne palce lub przedmioty znajdujące się pod ręką. W takiej sytuacji najlepiej zaoferować im gryzaki dla niemowląt, stworzone właśnie po to, by masowały dziąsła i dzięki temu dawały ulgę. Szczególnie pomocne mogą okazać się warianty wodne, które nadają się do schładzania w lodówce. Zimno skutecznie łagodzi ból i zmniejsza opuchliznę.

Warto mieć świadomość, że gryzaki stanowią również doskonałe zabawki sensoryczne. Maluchy w ogromnej mierze poznają świat przez dotykanie przedmiotów, które trafią w ich pobliże. Gryzaki stymulują zmysły dzieci, pomagają im zaspokoić potrzebę gryzienia i wspierają ćwiczenie prawidłowego chwytu.

Gryzaki dla dziecka – muszą być odpowiednie

Wszystkie zabawki i akcesoria dla najmłodszych bezwzględnie muszą być trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i wykonane z bezpiecznych tworzyw sztucznych. Z uwagi na to gryzaki dla niemowląt są najczęściej tworzone z miękkiego silikonu lub podobnego materiału, który może mieć bezpośredni kontakt z buzią malucha. Zabawki nie mogą zawierać substancji ropopochodnych ani innych szkodliwych związków chemicznych.

Bez wątpienia gryzaki za dziecka są świetnym sposobem na złagodzenie dolegliwości towarzyszących ząbkowaniu, wyciszenie malucha i zapewnienie mu stymulacji. Aby pociecha nie ucierpiała podczas zabawy, przedmioty muszą być starannie wykonane i pozbawione ostrych wypustek lub zakończeń. Należy zwrócić uwagę także na ich higienę. Dziecko bawi się nimi, wkładając je do buzi, więc powinny być możliwie często czyszczone.

Gryzaki dla niemowląt – kiedy można je podać?

Z uwagi na indywidualny przebieg rozwoju każdego dziecka nie istnieje żadna określona granica, wyznaczająca konkretny moment podania mu gryzaka. Niemniej za optymalny moment przyjmuje się okolice 3. miesiąca życia. Wielu rodziców zauważa w tym czasie, że dziecko wkłada do buzi własne rączki i zaczyna radzić sobie z chwytaniem leżących w pobliżu lekkich przedmiotów.

Wyżynanie się ząbków rozpoczyna się zazwyczaj około 6. miesiąca życia dziecka. Wtedy gryzaki na ząbkowanie stają się ogromnym ułatwieniem dla całego procesu. Warto jednak pamiętać, że maluchy rozwijają się w różnym tempie i podstawą jest ich baczna obserwacja oraz empatyczne reagowanie na bieżące potrzeby.

 

pixel