Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Igły

ilość produktów: 7

Różnego rodzaju igły to jedne z podstawowych akcesoriów medycznych. Używa się ich do wykonywania iniekcji, pobierania materiału do badań laboratoryjnych i innych celów. Ich wybór zależy od wielu czynników, takich jak planowane użycie, wyznaczone miejsce wkłucia czy grubość skóry pacjenta. W naszej ofercie można znaleźć duży wybór rozmiarów i rodzajów igieł przeznaczonych do różnych zastosowań.

Igły do strzykawek – rozmiary i ich znaczenie

Wybór właściwego wyrobu ma ogromny wpływ na komfort pacjenta i sprawny przebieg wkłucia. Igły do strzykawek rozmiary różnią się od siebie długością oraz średnicą. Długość igły wpływa na głębokość, na jaką przyrząd może zostać wprowadzony. Z kolei średnicę dobiera się zależnie od rodzaju substancji podawanej do organizmu. Igły iniekcyjne występują w bardzo różnych wariantach. Do zastrzyków podskórnych najczęściej stosuje się te, które mają 4-6 mm. Natomiast wkłucie domięśniowe wymaga dłuższego narzędzia. W tym celu zazwyczaj wykorzystywane są igły medyczne mierzące od 25 do 28 mm. Wybór w tej kwestii zależy od miejsca aplikacji oraz ilości tkanki, przez którą trzeba się przebić.

Średnice igieł są określane w milimetrach, np. 0,25 mm czy 0,8 mm, lub w skali Gauge, np. 25G bądź 20G. W przypadku zastosowania drugiego z wymienionych systemów większe liczby oznaczają najcieńsze igły, z kolei najniższa wartość to najgrubsza igła do strzykawki. Tak więc 30G oznacza igłę bardzo cienką, a 16G tę o dużej średnicy.

Rodzaje igieł do iniekcji są związane z podawaniem określonych preparatów. Igły krótkie i cienkie często służą do wstrzykiwania insuliny. Można je znaleźć w naszym asortymencie. Z kolei modele grubsze są wykorzystywane do transfuzji bądź wprowadzania do organizmu substancji o dużej lepkości.

Rodzaje igieł do iniekcji – wyroby medyczne o szerokim zastosowaniu

Każda igła iniekcyjna ma określone przeznaczenie i specyfikę. Igła do iniekcji domięśniowej jest dłuższa i ma większą średnicę, ponieważ musi przeniknąć przez skórę oraz tkankę tłuszczową, aby dotrzeć do miejsca docelowego. Iniekcje domięśniowe są stosowane na przykład podczas niektórych szczepień lub w przypadku konieczności bardzo szybkiego działania. Warto pamiętać, że ten rodzaj zastrzyku musi być zawsze wykonany przez wykwalifikowaną osobę. Pacjent nie może podać go sobie samodzielnie, ponieważ jest duże ryzyko, że zrobi to w nieodpowiedni sposób.

Igły do zastrzyków podskórnych są krótsze i cieńsze. To sprawia, że iniekcje najczęściej wiążą się z niewielkim bólem czy dyskomfortem. Po takie rozmiary igieł iniekcyjnych sięga się w przypadku potrzeby podawania insuliny lub leków przeciwzakrzepowych. Regularne wkłucia są wówczas mniej uciążliwe. Pacjent może wykonywać je samodzielnie, jednak warto, aby wcześniej został poinstruowany przez personel medyczny.W naszym asortymencie można znaleźć także lancety służące do nakłuwania skóry i specjalne igły do penów. Są one cennym wsparciem dla osób chorujących na cukrzycę. Można je nabyć bez recepty.

Oznaczenia igieł do iniekcji – ułatwienie wyboru narzędzia

Igła do zastrzyków zawsze jest opisana w określony sposób, zgodny z przyjętymi normami. Oznaczenia igieł do iniekcji ułatwiają identyfikację parametrów i szybkie wybranie odpowiedniego modelu. Najważniejsze informacje znajdujące się na opakowaniu lub bezpośrednio na produkcie to:

  • rozmiar – średnica oraz długość,
  • typ zastosowania – np. do iniekcji podskórnych lub domięśniowych, do pobierania krwi,
  • kolory igieł – konkretne barwy są przypisane określonym rozmiarom oraz zastosowaniom, zielone igły są wykorzystywane do podawania płynów i leków u dorosłych oraz dzieci, różowe są przeznaczone dla noworodków, z kolei szare to najczęściej igły biopsyjne.

Znajomość tych oznaczeń jest bardzo ważna dla personelu medycznego. Pozwala na szybkie rozpoznanie wyrobu i usprawnia przeprowadzanie różnych zabiegów. Kolory oraz reprezentowane przez nie średnice igieł są uregulowane przez ISO 6009.

Rozmiary igieł iniekcyjnych – czemu są ważne?

Igły odgrywają w placówkach medycznych, a także w domach pacjentów, bardzo ważną rolę. Od ich wyboru zależy efektywność iniekcji, a także komfort osoby poddawanej zabiegowi. Dobrze dobrana igła zmniejsza ryzyko potencjalnych powikłań, takich jak ból, siniaki czy mocne podrażnienie tkanek. Warto pamiętać, że dostępne w tej kategorii produkty to igły jednorazowe. Niewskazane jest ich ponowne wykorzystanie. Po użyciu należy je odpowiednio zabezpieczyć i wyrzucić. Zużyte akcesoria można oddać do punktu PSZOK lub umieścić w pojemniku na odpady medyczne w przychodni. Nie powinno się mieszać ich z domowymi śmieciami.

Właściwe zabezpieczenie igieł po wykorzystaniu jest niezwykle ważne. Odsłonięta igła stanowi zagrożenie dla pracowników zajmujących się opróżnianiem kubłów i kontenerów, a także dla obsługi sortowni odpadów. Ukłucie może prowadzić nie tylko do mechanicznego uszkodzenia skóry, ale też transmisji chorób i potencjalnie niebezpiecznych substancji. Warto mieć to na uwadze, szczególnie gdy regularnie korzysta się z tego rodzaju wyrobów medycznych.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixel