Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Opatrunki specjalistyczne

ilość produktów: 84

Opatrunki – na oparzenia, odleżyny, owrzodzenia i trudno gojące się rany

W naszej ofercie znajduje się cała paleta opatrunków na rany, odpowiednie zarówno dla drobnych skaleczeń, jak i dużych, przewlekłych ran. Dzięki różnorodności produktów znajdujących się w tej kategorii każdy znajdzie coś dla siebie.

Opatrunki tradycyjne (np. kompresy z gazy czy włókniny ) stosowane są tylko do zabezpieczania rany przed zabrudzeniami, zakażeniami zewnętrznymi, urazami mechanicznymi, jak również do tamowania krwi. Zwykłe, najprostsze plastry stosuje się tylko w przypadku niewielkich skaleczeń, otarć i zadrapań.

Jeśli jednak rana jest poważniejsza to w takim przypadku najlepiej byłoby używać specjalistycznych, aktywnych opatrunków nowej generacji. Nie tylko fizycznie zabezpieczają ranę przed czynnikami zewnętrznymi ale zapewniają właściwe środowisko do regeneracji uszkodzonej tkanki (mokre lub suche), przyspieszają gojenie i zmniejszają ból. Zapewniają dostęp tlenu do rany ale nie są przepuszczalne dla drobnoustrojów, zapobiegają więc nadkażeniu rany. Opatrunki aktywne są dostosowane do różnych rodzajów ran i etapów leczenia. Plastry specjalistyczne nie przyklejają się do rany, dzięki czemu ich usuwanie jest bezbolesne i wygodne w stosowaniu. Tradycyjne opatrunki należy zmieniać codziennie, natomiast specjalistyczne zwykle wymagają zmiany co kilka dni. Najczęściej mają zastosowanie w leczeniu ran pooperacyjnych, oparzeń, odleżyn, z dużym wysiękiem, rozległych i trudno gojących się.

Rodzaje opatrunków specjalistycznych:

Opatrunki Hydrokoloidowe, hydrowłókniste i alginianowe stosowane są w przypadku ran sączących, służą przede wszystkim do wchłaniania wysięku przy jednoczesnym utrzymaniu wilgotnego środowiska, idealnego dla odbudowy tkanki. Pochłaniają wydzielinę z rany zamykając ją w strukturze żelu.

Opatrunki hydrożelowe stosowane są na rany z umiarkowanym wysiękiem, na oparzenia, owrzodzenia i odleżyny oraz na obrzęki, stłuczenia i otarcia. Opatrunki te są przezroczyste, co umożliwia stałą obserwację rany, bez konieczności odklejania plastra. Skuteczność działania zawdzięczają tzw. terapii mokrej, polegającej na utrzymywaniu odpowiednio wilgotnego środowiska. Przy oparzeniach mają za zadanie przede wszystkim chłodzić i „wyciągać” temperaturę z poparzonego ciała. Nie obniżają gwałtownie temperatury ciała, tak jak na przykład strumień wody. Rana jest schłodzona stopniowo do odpowiedniej dla ciała temperatury 36,6 stopni. Dodatkowo opatrunek pochłania wysięk, zapewnia wentylację, zapobiega namnażaniu się bakterii a także łagodzi ból. Zmniejsza ryzyko powstania blizn na odbudowującej się skórze. Opatrunek działa kojąco, bo chłodzi. Polecany jest przy ranach przewlekłych, rzadziej przy ostrych. Opatrunki hydrożelowe nie są zalecane w przypadku ran z cechami zakażenia, z dużą ilością wysięku, z treścią ropną.

Opatrunki ze srebrem działają bakteriobójczo, wykorzystuje się je do opatrywania ran zakażonych. Tworzą nieprzepuszczalną barierę dla bakterii i wirusów. Są zalecane do leczenia różnego rodzaju zakażonych ran, w tym odleżynowych i stopy cukrzycowej.

pixel