Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Usuwanie kleszczy

ilość produktów: 3

Kleszcze to nie tylko uciążliwe i odpychające pajęczaki, ale przede wszystkim nosiciele poważnych chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Ukąszenie może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, dlatego tak ważne jest szybkie i skuteczne pozbycie się żerującego pasożyta ze skóry. Pomocne w tym celu są specjalne akcesoria do usuwania kleszczy, które można znaleźć w naszej aptece. Takie produkty warto zawsze mieć w domu. Choć kleszcze są najbardziej aktywne od wiosny do jesieni, to zimą także można na nie trafić.

Przyrząd do usuwania kleszczy – niezbędny w domowej apteczce

Aktywność na świeżym powietrzu, szczególnie ta podejmowana na łonie natury, wiąże się z  ryzykiem ukąszenia przez kleszcza. Większość pajęczaków nie transmituje chorób, jednak ryzyko jest na tyle poważne, że warto się przed nimi zabezpieczać. Środki odstraszające owady i inne gryzące stworzenia zazwyczaj mają wysoką skuteczność, ale zdarza się, że pomimo ich zastosowania na swoim ciele zobaczymy kleszcza. W takiej sytuacji najważniejsza jest spokojna, ale szybka reakcja. Im dłużej pajęczak będzie pozostawał w skórze, tym większe jest ryzyko zakażenia. Z tego względu przyrząd do usuwania kleszczy warto mieć zawsze pod ręką, aby w razie konieczności móc po niego sięgnąć.

Jednym z najczęściej wybieranych narzędzi jest specjalna pęseta, która pozwala na uchwycenie intruza blisko skóry i sprawne wyciągnięcie go. W naszym asortymencie można znaleźć sprzęt do wyciągania kleszczy, w którego skład wchodzi nie tylko pęseta, ale też specjalny spray. Aerozol służy do zamrożenia pajęczaka, ograniczenia jego ruchomości i osłabienia aparatu gębowego. Po jego użyciu ekstrakcja pasożyta powinna być stosunkowo prosta.

Zestaw do wyciągania kleszczy – prawidłowe użycie

Korzystanie z akcesoriów do wyjmowania kleszczy jest intuicyjne i proste. Do każdego produktu dołączona jest instrukcja, z którą należy się zapoznać przed przystąpieniem do działania. Zabieg usuwania pajęczaka powinien być zawsze przeprowadzony zgodnie z zaleceniami producenta sprzętu, z którego korzystamy. Jeżeli zdecydujemy się na zestaw z zamrażającym aerozolem i pęsetą, w pierwszej kolejności aplikujemy preparat do usuwania kleszczy. Pasożyt powinien przestać się ruszać. Gdy nadal wykazuje aktywność, można podać kolejną dawkę środka. Następnie bierzemy przyrząd i chwytamy pajęczaka możliwie blisko ciała. Sprawnym, ale ostrożnym ruchem wyciągamy go ze skóry.

Jeżeli w naszym wyposażeniu nie ma specjalnego preparatu, a jedynie narzędzie do wyciągania kleszczy, również możemy sobie poradzić. Końcówkę przedmiotu dostosowujemy do rozmiarów pajęczaka, tak aby mocno go chwycić, a następnie wyciągnąć. W awaryjnej sytuacji, gdy nie dysponujemy żadnym odpowiednim sprzętem, dobrym rozwiązaniem może być zwyczajna strzykawka do kleszczy. Po przyłożeniu do skóry i wyciągnięciu tłoka zadziała jak swego rodzaju pompka na kleszcze i robak zostanie wciągnięty do środka. Efekt może jednak nie być zadowalający, jeżeli pasożyt zdążył mocno się wgryźć i pozostaje w skórze od pewnego czasu.

Pozostałości po kleszczu – co z nimi zrobić?

Jeżeli po samodzielnym usuwaniu pajęczaka zauważymy, że jego części zostały w ciele, konieczna będzie wizyta w przychodni. Taka sytuacja wymaga interwencji pielęgniarki lub lekarza. Pozostałości po kleszczu muszą zostać wyciągnięte, ponieważ mogłyby doprowadzić do rozwinięcia się stanu zapalnego, a nawet poważnej infekcji. Do placówki medycznej należy się udać także w przypadku, gdy pasożyt znajduje się w miejscu trudno dostępnym lub bardzo wrażliwym. Wówczas samodzielne zastosowanie akcesoriów do wyciągania kleszczy może być nie tylko nieefektywne, ale też pogłębić problem.

Po usunięciu kleszcza niektóre osoby decydują się na jego wysłanie do laboratorium w celu przebadania pod kątem nosicielstwa chorób. Takie działanie nie jest konieczne i często się je odradza, ponieważ nawet jeśli pasożyt był chory, niekoniecznie musiało dojść do zakażenia. Znacznie ważniejsze jest baczne obserwowanie swojego ciała, szczególnie w okolicy ugryzienia. Jeżeli pojawi się charakterystyczny rumień lub inny niepokojący objaw, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Wczesne zdiagnozowanie choroby i szybkie włączenie odpowiedniego leczenia daje największe szanse na powodzenie.

Zestaw do usuwania kleszczy czy sam przyrząd – co wybrać?

W naszej aptece są dostępne zarówno całe zestawy do usuwania żerujących pajęczaków, jak i same przyrządy, bez mrożących aerozoli. Wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Obie opcje będą miały równą skuteczność, jeżeli zostaną użyte w sposób umiejętny i zgodny z instrukcją.

Zestaw do wyciągania kleszczy może być dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które nie mają doświadczenia z takimi zabiegami i chcą maksymalnie ułatwić sobie to zadanie. Natomiast przyrządy najlepiej sprawdzą się w rękach osób bardziej wprawnych, które już miały styczność z tymi pajęczakami oraz ich ekstrakcją z ludzkiego ciała. W przypadku problemów z wyciągnięciem lub niepewności, jak to zrobić, najlepszym wyborem będzie wizyta w ośrodku zdrowia.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixel