Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Probiotyki ginekologiczne

ilość produktów: 23

Probiotyki ginekologiczne – czym są i kiedy po nie sięgnąć

Probiotyki ginekologiczne są to produkty, które zawierają żywe kultury bakterii, odbudowujące mikroflorę bakteryjną pochwy, stanowiącą naturalną obronę organizmu przed patogenami. Wydzielina z pochwy powinna mieć odczyn kwaśny i skolonizowana przez bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus). Dzięki swoim właściwościom dobre bakterie wpływają na równowagę mikrobiologiczną oraz utrzymują prawidłowe, lekko kwaśne pH pochwy. Kiedy to środowisko zostanie zaburzone w wyniku np.: antybiotykoterapii, menstruacji, stosowania antykoncepcji hormonalnej lub w okresach osłabionej odporności, zwiększa się ryzyko infekcji intymnych. Probiotyki ginekologiczne zawierają w swoim składzie takie same żywe kultury bakterii, jakie znajdują się naturalnie w kobiecym organizmie. Uzupełniając je zmniejsza się ryzyko pojawienia infekcji bakteryjnej bądź grzybiczej.

Zwykle kobiety sięgają po probiotyki ginekologiczne w momencie pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości związanych z infekcją pochwy takich jak:

  • upławy,
  • świąd,
  • pieczenie,
  • ból odczuwalny podczas stosunku.

Warto z nich skorzystać również profilaktycznie, w sytuacjach, w których mikroflora może zostać naruszona np. przez uczęszczanie na basen, saunę i jacuzzi. Probiotyki ginekologiczne są zalecane również w okresie ciąży i połogu oraz menopauzy.

W tej kategorii dostępne są probiotyki ginekologiczne w dwóch postaciach: dopochwowej (np. Invag, 7 kapsułek, Lactovaginal, 10 kapsułek) i doustnej (np. Provag, 20 kapsułek, Iladian, 10 kapsułek, Lacibios femina, 10 kapsułek, Trivagin, 10 kapsułek). Wybór konkretnego rodzaju probiotyku powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb kobiety.

Globulki dopochwowe można określić, jako środek doraźny, który działa natychmiastowo, bezpośrednio w miejscu zakażenia.

Probiotyki ginekologiczne doustne są wygodniejsze w profilaktyce infekcji u kobiet z tendencją do nawrotów stanów zapalnych oraz podczas menstruacji. Produkty te wchłaniane są przez układ pokarmowy, w związku z tym zaczynają działać później niż probiotyki dopochwowe ale zapewniają dłuższy efekt.

pixel