Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Do płukania

ilość produktów: 15

Płukanie gardła to jeden z najbardziej powszechnych i skutecznych sposobów na radzenie sobie z dolegliwościami w tym obszarze. Stosowane w ten sposób domowe mieszanki bywają pomocne, jednak często okazują się niewystarczające i nie przynoszą spodziewanej ulgi. W takiej sytuacji warto sięgnąć po preparaty dostępne w aptece. Specjalne produkty oraz zioła na gardło do płukania wykazują właściwości antyseptyczne, łagodzące, przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Płyn do płukania na gardło – czemu warto go stosować?

Specjalnie opracowane preparaty oraz zioła na gardło do płukania przynoszą wiele korzyści dla zdrowia i stanu tej okolicy. Przyczyniają się do redukcji bólu, podrażnienia i dyskomfortu, stymulują procesy regeneracyjne, a także pomagają w eliminowaniu nieprzyjaznych drobnoustrojów, dzięki czemu zmniejszają ryzyko rozwoju infekcji. Mogą również koić nadwyrężone struny głosowe.

Płyn do płukania na gardło jest również polecany i powszechnie stosowany w przypadku stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej, po różnego rodzaju zabiegach stomatologicznych i w stanach po uszkodzeniach mechanicznych. Niektóre spośród tego rodzaju preparatów mogą stanowić element profilaktyki różnych dolegliwości i być częścią codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

Co wybrać na gardło do płukania?

Wybór konkretnego preparatu na gardło do płukania jest uzależniony od preferencji i potrzeb, które są w danym momencie obecne. Produkty działające przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie są szczególnie polecane w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, a także po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Zawierają substancje takie jak diklofenak czy cholina, które łagodzą dolegliwości bólowe i wyciszają procesy zapalne.

W aptece dostępne są również produkty naturalne, oparte na wyciągach roślinnych, olejkach eterycznych, witaminach i minerałach. Wykazują one działanie łagodzące i regenerujące. Wspomagają gojenie się drobnych ran i podrażnień. Bywają także bardzo pomocne w przypadku problemów z nieświeżym oddechem, ponieważ zwalczają drobnoustroje, które mogą go powodować.

Zioła na gardło do płukania – naturalne wsparcie

Często wybieraną alternatywą dla tradycyjnych płynów do płukania gardła są preparaty pochodzenia roślinnego. Saszetki i koncentraty do samodzielnego sporządzania płukanek zawierają zioła takie jak szałwia, rumianek, tymianek czy mięta pieprzowa. Nierzadko są w nich obecne również naturalne olejki eteryczne. Bazujący na nich płyn do płukania na gardło działa regenerująco, kojąco, a także przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Zioła na gardło do płukania przyspieszają gojenie się niewielkich ranek i eliminują uczucie suchości oraz charakterystycznego drapania. Dodatkowo mięta pieprzowa i kompozycje, które ją zawierają, odświeża jamę ustną, pozostawiając przyjemne uczucie czystości i orzeźwienia. Niektóre z ziołowych saszetek nadają się również do sporządzania naparów i herbatek, korzystnie działających na układ pokarmowy oraz wzmacniających odporność organizmu.

pixel