Leki i tabletki na biegunkę (rozwolnienie) bez recepty
ilość produktów: 163Biegunka to powszechny problem, który może zaskoczyć nas w najmniej odpowiednich momentach. Może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak zakażenia, stres, nieodpowiednia dieta czy nietolerancje pokarmowe. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby złagodzić rozwolnienie i przynieść sobie ulgę. Dostępne bez recepty leki na biegunkę przynoszą ulgę i pozwalają zmniejszyć nasilenie uciążliwych objawów. Warto je mieć w stałym wyposażeniu domowej apteczki oraz kosmetyczki.
Acidolac Baby, 10 saszetek
Acidolac, 3 g 10 saszetek
Anaketon 125, syrop, 150 ml
Asecurin, 20 kapsułek
Biflorin LGG Baby, krople, 5 ml
BioGaia, tabletki do żucia o smaku mandarynkowym, 30 szt.
Biotyk 30 kapsułek
Bonimed Bactibon Complex, 20 kapsułek
Butiner, 500 mg, 30 tabletek
Carbo Activ Vita, 20 kapsułek
Carbo Medicinalis, 300 mg, 20 tabletek
Carbosal syrop o smaku coli, 100 ml
Carbosal z czarną jagodą, 30 kapsułek
Compli Flora Family 10 kapsułek
DebuActiv, 60 kapsułek dojelitowych
Debutir Forte 300 mg, 60 kapsułek
Debutir, 60 kapsułek
Dicodral 60, 12 saszetek
Leki na biegunkę – jakie preparaty są dostępne?
W kategorii produktów związanych z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi są dostępne leki przeciwbiegunkowe, zmniejszające naglące parcie na stolec, węgiel aktywny, probiotyki, a także suplementy diety o działaniu wspomagającym i nawadniającym. Tabletki na biegunkę są przydatne zarówno w sytuacjach nagłych, gdy objawy pojawiły się niespodziewanie, jak i w stanach bardziej przewlekłych, takich jak zespół jelita drażliwego czy zaburzenia czynnościowe jelit. Szeroki wybór produktów daje możliwość dokładnego dopasowania preparatu do charakteru dolegliwości. Warto jednak pamiętać, że jeżeli biegunka jest nieznanego pochodzenia, objawia się bardzo intensywnie i towarzyszy jej silny ból lub gorączka, należy udać się do lekarza.Podczas zaburzeń pracy jelit może dojść do odwodnienia organizmu, a także nadmiernej utraty witamin i minerałów. Osłabia się również naturalna flora bakteryjna. Z tego względu podczas biegunki warto mieć do dyspozycji nie tylko łagodzące tabletki na rozwolnienie, ale również elektrolity, które pomogą utrzymać równowagę wodną, oraz probiotyki, które wspomogą regenerację mikroflory bakteryjnej jelit.
Tabletki na rozwolnienie – jakie wybrać?
Decyzja w kwestii tego, jakie leki bez recepty na rozwolnienie będą najlepsze w danym przypadku, zależy w głównej mierze od podłoża dolegliwości. W aptece są dostępne środki oparte o różnego rodzaju substancje aktywne, które sprawdzają się w różnorakich okolicznościach. W przypadku nagłych dolegliwości nieznanego pochodzenia dobrym wyborem mogą okazać się środki oparte na loperamidzie. Z kolei w sytuacji, gdy mamy do czynienia z biegunką spowodowaną infekcją bakteryjną, lepsze efekty może przynieść nifuroksazyd.Gdy objawy związane są z chorobami jelit, takimi jak zespół jelita drażliwego czy inne zaburzenia czynnościowe, dużą pomocą mogą okazać się leki na biegunkę zawierające kwas masłowy. Maślan sodu pomaga regulować perystaltykę jelit i ograniczyć liczbę wypróżnień. Przy zatruciach pokarmowych dużą pomocą jest węgiel aktywny, który pomaga wychwycić i usunąć niepożądane cząsteczki z organizmu. W międzyczasie wspomagająco warto stosować elektrolity, probiotyki i płyny nawadniające, które pomogą utrzymać względnie dobrą kondycję i samopoczucie. Objawy biegunki są uciążliwe i bardzo nieprzyjemne, często pojawiają się nagle, dlatego preparaty tego rodzaju warto zawsze mieć pod ręką.
Jak stosować leki na biegunkę?
Sposób stosowania tego rodzaju środków jest uzależniony od rodzaju preparatu. Każdorazowo przed przyjęciem środka warto dokładnie zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu zewnętrznym lub w dołączonej do niego ulotce informacyjnej. Leki na biegunkę o charakterze doraźnym zazwyczaj przyjmuje się najpierw w dawce dwóch tabletek, a następnie po jednej po każdym problematycznym wypróżnieniu. W innych przypadkach zalecane jest stosowanie preparatów w równych odstępach czasowych w ciągu dnia. Dlatego właśnie przed przyjęciem tabletki na rozwolnienie dobrze jest zapoznać się z informacją od producenta. Stosując leki przeciwbiegunkowe bez recepty, należy pamiętać, aby nie przekraczać zalecanych dobowych dawek, ponieważ może to doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych. Warto również mieć świadomość, że jeżeli rozwolnienie trwa dłużej niż 3 dni, towarzyszy mu gorączka, a także jego objawy są bardzo nasilone i nie słabną, pomimo przyjmowania leków, konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ może być koniecznie zastosowanie mocniejszego lub bardziej ukierunkowanego leczenia.