Grypa żołądkowa – przyczyny, objawy, leczenie

Grypa żołądkowa, potocznie nazywana jelitówką, to bardzo powszechna choroba układu pokarmowego, która dotyka ludzi w różnym wieku. Szczyt zachorowań zazwyczaj przypada na przełom jesieni i zimy, a także zimy i wiosny, podobnie jak w przypadku standardowej grypy. Objawy jelitówki są bardzo uciążliwe i utrudniają, a często nawet uniemożliwiają, codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją sposoby na łagodzenie dolegliwości.
Grypa żołądkowa – przyczyny
Wbrew nazwie grypa żołądkowa nie jest wywoływana przez wirus grypy. Za infekcje najczęściej odpowiadają norowirusy, rotawirusy lub adenowirusy. Norowirusy atakują głównie osoby dorosłe, są szczególnie groźne dla seniorów oraz małych dzieci. U maluchów częściej jednak zdarzają się rotawirusy i adenowirusy. Do zakażenia najczęściej dochodzi przez kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami, spożycie skażonej wody lub jedzenia oraz bliskie interakcje z osobą chorą. Warto wiedzieć, że grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa, a wirusy mogą przetrwać poza ludzkim organizmem od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania to między innymi: brak higieny rąk, jedzenie nieumytych warzyw i owoców, picie nieprzegotowanej wody, częste przebywanie w zatłoczonych miejscach, jak szkoły, żłobki czy szpitale. Warto także wspomnieć, że objawy przypominające grypę żołądkową mogą być spowodowane także przez bakterie, jak np. Salmonella i E. coli, oraz pasożyty, choć takie przypadki są rzadsze.
Objawy grypy żołądkowej
Symptomy zazwyczaj pojawiają się nagle. Mogą wystąpić już po 12 godzinach od kontaktu z wirusem. Dość proste jest rozpoznanie, że to jelitówka. Objawy, które występują najczęściej, to: biegunka – chory może wydalać wodniste stolce nawet kilkanaście razy dziennie, nudności i wymioty, bóle brzucha, a także głowy i mięśni, gorączka, dreszcze, brak apetytu, ogólne osłabienie. Trwające kilka dni lub dłużej wymioty oraz biegunki mogą doprowadzić do odwodnienia, szczególnie u maluchów oraz seniorów. Dlatego należy zwracać uwagę na dolegliwości, takie jak suchość w ustach, zmniejszona częstotliwość oddawania moczu, zawroty i bóle głowy, przesuszenie skóry, a także zwiększona senność. U niemowląt objawy odwodnienia mogą pojawić się bardzo szybko i mogą wymagać szybkiej interwencji medycznej. Jeżeli objawy grypy żołądkowej są wyjątkowo dotkliwe i nie zaczynają ustępować po 2-3 dniach, należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub internistą. Konsultacja lekarska jest konieczna, gdy wystąpi wysoka gorączka lub zaobserwujemy krew w kale. W ciężkim przebiegu choroby niekiedy zalecane jest leczenie w warunkach szpitalnych.
Grypa żołądkowa – leczenie
Należy wiedzieć, że obecnie nie istnieje lek, który pozwoliłby szybko i skutecznie zwalczyć wirusy odpowiedzialne za jelitówkę. Leczenie opiera się przede wszystkim na łagodzeniu objawów i wzmacnianiu organizmu. A więc co na grypę żołądkową należy stosować? Najważniejsze jest nawadnianie. Wymioty i biegunka prowadzą do szybkiej utraty płynów i konieczne jest ich uzupełnianie. Można to robić poprzez picie wody, herbaty, lekkich naparów ziołowych, np. z mięty lub rumianku, lub specjalnych napojów z elektrolitami. Ważny jest także odpoczynek. Organizm potrzebuje czasu na regenerację. Warto zadbać o odpowiednią ilość snu i zrezygnować z pracy oraz treningów. W czasie choroby dobrze jest stosować dietę lekkostrawną, bez tłustych i ostrych potraw. W razie potrzeby można sięgnąć po leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Natomiast nie zaleca się przyjmowania preparatów przeciwbiegunkowych, ponieważ hamują motorykę przewodu pokarmowego i jelit. Jeżeli grypa jelitowa jest spowodowana przez bakterie, lekarz może przepisać antybiotyk.
Domowe sposoby na jelitówkę
Wiele osób szuka domowych sposobów na jelitówkę, chcąc złagodzić dolegliwości i przyspieszyć powrót do dobrego samopoczucia. Pomocne mogą być między innymi herbatki ziołowe. Mięta, rumianek czy melisa działają łagodząco na układ pokarmowy, pomagają zmniejszyć bolesne skurcze jelit i nudności. Imbir ma właściwości przeciwwymiotne. Można pić łagodny napar imbirowy lub ssać plasterki świeżego korzenia. Wiele babć i mam poleca także kisiel z siemienia lnianego, który działa osłonowo na śluzówki, a do tego zawiera wiele składników odżywczych. Inne sposoby na jelitówkę to między innymi domowe elektrolity, przygotowane z wody, soli, cukru i odrobiny soku z cytryny. Pomogą w nawodnieniu organizmu i przywróceniu równowagi wodno-elektrolitowej. Ważne są także probiotyki. Można je dostarczać wraz ze środkami z apteki lub z pokarmami. Bogate w nie są jogurty naturalne oraz kiszonki. Spożywanie probiotyków jest ważne dla odbudowy flory bakteryjnej. Grypa żołądkowa to powszechna i uciążliwa dolegliwość, która zazwyczaj ustępuje samoistnie. Najważniejsze jest dbanie o odpowiednie nawodnienie, odpoczynek i lekkostrawną dietę. Nie należy także zapominać o profilaktyce oraz higienie. Dbanie o zdrowy styl życia oraz wzmacnianie odporności organizmu są bardzo istotne.
Publikacje zamieszczone na niniejszym blogu mają charakter informacyjno-poglądowy. Żaden wpis nie stanowi porady medycznej ani farmaceutycznej dostosowanej do konkretnej sytuacji. Uzyskane informacje mogą nie być wystarczające do podjęcia jakiejkolwiek decyzji przez użytkownika dotyczącej np. zdiagnozowania problemu czy dawkowania produktów leczniczych. Wszelkie materiały zamieszczone na stronie internetowej wyrażają jedynie osobiste opinie autora w oparciu o doświadczenie oraz literaturę przedmiotu. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające ze stosowania się do treści zawartych na blogu. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie lub zdrowie należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu otrzymania porady dostosowanej do indywidualnej potrzeby.
Masz pytania? Zapytaj farmaceuty: apteka@abcapteka.pl