Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dieta

Ratujmy nasz mózg
Myśląc o demencji mam przed oczami poruszający obraz choroby Alzheimera pokazany w filmie „Ojciec” z wybitnymi rolami Anthony Hopkinsa oraz Olivie Colman. To przejmujące studium o przemijaniu i miłości, które burzy postępująca demencja. Silny oraz zabawny staruszek zostaje z dnia na dzień przez nią pokonany, traci kontakt z rzeczywistością, nie poznaje bliskich, jest zagubiony i przerażony. Córka desperacko próbuje wyrwać go z „ramion” choroby umysłu. Niestety w ostateczności pozostaje jej tylko opłakiwać ojca, którego już nie ma.
Wbrew temu, co w ostatnich latach było głównym problemem społecznym, to jednak nadal takie choroby jak Alzheimer czy Parkinson pozostają nieuleczalne.
Najnowszy raport WHO dosadnie stwierdza, że choroby neurodegeneracyjne są głównym problemem dzisiejszego świata, a sama demencja dotyka ponad 55 mln osób. Wiem już, że pewnych procesów nie jesteśmy w stanie zatrzymać, czy jednak możemy wpłynąć na czynniki, które mogą je potęgować?
Czytaj więcej
IBS – jak rozpoznać, jak leczyć?
Zespół jelita drażliwego (IBS – Irritable Bowel Syndrome), dawniej nazywany nerwicą jelit, to choroba czynnościowa układu pokarmowego, z którą do lekarzy pierwszego kontaktu oraz gastrologów zgłasza się coraz większa liczba pacjentów. Występuje u około 15-20% całej populacji, częściej dotyka kobiet oraz osób w wieku 30-40 lat.
Czytaj więcej
Probiotyki – które wybrać i kiedy stosować?
Już cywilizacje starożytne posiadały w swojej diecie napoje ze sfermentowanego mleka, sam Hipokrates zalecał je na dolegliwości układu pokarmowego. Ludy koczownicze przewożąc mleko w workach ze zwierzęcych żołądków, zauważyły że jego konsystencja i smak zaczyna się zmieniać… i to na lepsze. Z biegiem czasu odkryto ich szerokie działanie lecznicze.
Czytaj więcej
Zielona kawa a odchudzanie
Omawiana roślina, to zwykła kawa, której ziarna nie zostały poddane procesowi palenia ( stąd jej zielony kolor), jest więc to w pełni naturalny i znany od lat środek. Tak więc, jeżeli w zwyczaju masz, wypić sobie „małą czarną” i nie powoduje to u Ciebie skutków ubocznych, zielona kawa również nie powinna.
Czytaj więcej
Młody jęczmień
Zielony jęczmień stanowi bogactwo witamin i składników mineralnych. Jest źródłem witamin z grupy B, antyoksydantów (witaminy C i E, beta-karotenu), żelaza, wapnia, magnezu i cynku. Oprócz tego zielone łodygi jęczmienia zawierają naturalne hormony i chlorofil. W porównaniu z innymi roślinami zielony jęczmień jest bogaty w niezbędne aminokwasy, a więc te, których nasz organizm nie potrafi sam wyprodukować.
Czytaj więcej
pixel