Blog

Grypa, RSV czy Covid-19?

Grypa, RSV czy Covid-19?Pandemia Covid-19 sprawiła, że wiedza o wirusowych chorobach układu oddechowego wzrosła nie tylko wśród naukowców ale również pacjentów. W obecnym sezonie infekcyjnym, który rozpoczął się na początku października odnotowano już ponad 2 miliony zachorowań na samą grypę. Niskie temperatury i niekorzystna pogoda sprzyjają wielu infekcjom przenoszonym drogą kropelkową.
Przeczytaj więcej

Ratujmy nasz mózg

Ratujmy nasz mózg
Myśląc o demencji mam przed oczami poruszający obraz choroby Alzheimera pokazany w filmie „Ojciec” z wybitnymi rolami Anthony Hopkinsa oraz Olivie Colman. To przejmujące studium o przemijaniu i miłości, które burzy postępująca demencja. Silny oraz zabawny staruszek zostaje z dnia na dzień przez nią pokonany, traci kontakt z rzeczywistością, nie poznaje bliskich, jest zagubiony i przerażony. Córka desperacko próbuje wyrwać go z „ramion” choroby umysłu. Niestety w ostateczności pozostaje jej tylko opłakiwać ojca, którego już nie ma.
Wbrew temu, co w ostatnich latach było głównym problemem społecznym, to jednak nadal takie choroby jak Alzheimer czy Parkinson pozostają nieuleczalne.
Najnowszy raport WHO dosadnie stwierdza, że choroby neurodegeneracyjne są głównym problemem dzisiejszego świata, a sama demencja dotyka ponad 55 mln osób. Wiem już, że pewnych procesów nie jesteśmy w stanie zatrzymać, czy jednak możemy wpłynąć na czynniki, które mogą je potęgować?

Przeczytaj więcej

Co powinno znaleźć się w wakacyjnej apteczce?

Co powinno znaleźć się w wakacyjnej apteczce?Wyjazdy wakacyjne to mnóstwo przygotowań, które wiążą się z różnymi stresującymi sytuacjami. Każdy z nas stara się zaplanować wszystko, tak, aby niczego nie zapomnieć. Nikt nie chce chorować podczas wypoczynku, dlatego warto się zabezpieczyć na ten czas w odpowiednie preparaty. Infekcje żołądkowe, ukąszenia owadów, uczulenia czy poparzenia słoneczne to częste dolegliwości, które mogą zepsuć nawet najbardziej wymarzony urlop.
Przeczytaj więcej

Jak chronić się przed kleszczami i komarami?

Jak chronić się przed kleszczami i komarami?

Kalendarzowa wiosna zagościła już na dobre i chociaż temperatury jeszcze nas nie rozpieszczają, to kleszcze oraz komary już zaznaczyły swoją obecność. Dobre warunki pogodowe (jest ciepło i wilgotno), a także dostateczna ilość potencjalnych żywicieli, pozwala na szybki rozwój tych owadów.


Przeczytaj więcej

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Jak leczyć grzybicę paznokci?Grzybica paznokci (onychomikoza) jest jedną z najbardziej powszechnych chorób dermatologicznych. Występuje zarówno na dłoniach, jak i na stopach. Stanowi obecnie ogromny problem społecznych, ponieważ większość osób bagatelizuje ją. To  istotne źródło zakażeń dla otoczenia. Leczenie jest w większości przypadków trudne i długotrwałe.
Przeczytaj więcej

Jak zadbać o skórę wrażliwą, skłonną do alergii, atopową?

Jak zadbać o skórę wrażliwą, skłonną do alergii, atopową?
Jeżeli masz skórę atopową, alergiczną i wrażliwą, ten artykuł poświęcony jest właśnie Tobie. Poznając przyczynę nadwrażliwości skóry, łatwiej dobierzesz kosmetyki wspierające jej prawidłową pielęgnację.

Przeczytaj więcej

Sildenafil - bezpieczny lek na potencję?

Sildenafil - bezpieczny lek na potencję?Zaburzenia erekcji członka to częsta dolegliwość, która dotyka ponad 150 mln mężczyzn na całym świecie, głównie po 40 roku życia. W 2008 roku sprzedaż „małej niebieskiej tabletki” przyniosła firmie Pfizer roczny dochód ponad 1,934 mln dolarów. Obecnie sildenafil jest najpopularniejszym lekiem pierwszego rzutu stosowanym w dysfunkcjach seksualnych.
Przeczytaj więcej

IBS – jak rozpoznać, jak leczyć?

IBS – jak rozpoznać, jak leczyć?
Zespół jelita drażliwego (IBS – Irritable Bowel Syndrome), dawniej nazywany nerwicą jelit, to choroba czynnościowa układu pokarmowego, z którą do lekarzy pierwszego kontaktu oraz gastrologów zgłasza się coraz większa liczba pacjentów. Występuje u około 15-20% całej populacji, częściej dotyka kobiet oraz osób w wieku 30-40 lat.

Przeczytaj więcej

Probiotyki – które wybrać i kiedy stosować?

Probiotyki – które wybrać i kiedy stosować?Już cywilizacje starożytne posiadały w swojej diecie napoje ze sfermentowanego mleka, sam Hipokrates zalecał je na dolegliwości układu pokarmowego. Ludy koczownicze przewożąc mleko w workach ze zwierzęcych żołądków, zauważyły że jego konsystencja i smak zaczyna się zmieniać… i to na lepsze. Z biegiem czasu odkryto ich szerokie działanie lecznicze.
Przeczytaj więcej

Zaparcia - odwieczny problem ludzkości

Zaparcia - odwieczny problem ludzkości

Zaparcia, inaczej zwane obstrukcją, to problem, z którym borykają się ludzie od wieków. Często uciążliwy i długotrwały, jest powodem wizyt w poradniach gastrologicznych. To schorzeniem o wielu objawach, definiowane jako: zbyt mała częstość wypróżnień (często o twardym stolcu), oddawana wysiłkowo. Szacuje się, że dotyczy ludzi w  każdym wieku, głównie osób starszych, ale również dzieci. Kobiety ciepią na zaparcia dwukrotnie częściej niż mężczyźni. W Europie problem ten dotyczy około 17,1% populacji.


Przeczytaj więcej
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel