Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Blog

Grypa, RSV czy Covid-19?
Pandemia Covid-19 sprawiła, że wiedza o wirusowych chorobach układu oddechowego wzrosła nie tylko wśród naukowców ale również pacjentów. W obecnym sezonie infekcyjnym, który rozpoczął się na początku października odnotowano już ponad 2 miliony zachorowań na samą grypę. Niskie temperatury i niekorzystna pogoda sprzyjają wielu infekcjom przenoszonym drogą kropelkową.
Czytaj więcej
Jak rozpoznać i leczyć migrenę?
Ból głowy jest jednym z najczęstszych problemów z jakim zgłaszają się do apteki pacjenci.  Światowa Organizacja Zdrowia umieściła migrenę na 19. pozycji wśród chorób powodujących niepełnosprawność fizyczną oraz intelektualną. Od lat problem stanowi również mała liczba leków profilaktycznych, które pomagałyby zarówno w migrenie epizodycznej oraz przewlekłej.
Czytaj więcej
Co powinno znaleźć się w wakacyjnej apteczce?
Wyjazdy wakacyjne to mnóstwo przygotowań, które wiążą się z różnymi stresującymi sytuacjami. Każdy z nas stara się zaplanować wszystko, tak, aby niczego nie zapomnieć. Nikt nie chce chorować podczas wypoczynku, dlatego warto się zabezpieczyć na ten czas w odpowiednie preparaty. Infekcje żołądkowe, ukąszenia owadów, uczulenia czy poparzenia słoneczne to częste dolegliwości, które mogą zepsuć nawet najbardziej wymarzony urlop.
Czytaj więcej
Jak chronić się przed kleszczami i komarami?

Kalendarzowa wiosna zagościła już na dobre i chociaż temperatury jeszcze nas nie rozpieszczają, to kleszcze oraz komary już zaznaczyły swoją obecność. Dobre warunki pogodowe (jest ciepło i wilgotno), a także dostateczna ilość potencjalnych żywicieli, pozwala na szybki rozwój tych owadów.

Czytaj więcej
Ratujmy nasz mózg
Myśląc o demencji mam przed oczami poruszający obraz choroby Alzheimera pokazany w filmie „Ojciec” z wybitnymi rolami Anthony Hopkinsa oraz Olivie Colman. To przejmujące studium o przemijaniu i miłości, które burzy postępująca demencja. Silny oraz zabawny staruszek zostaje z dnia na dzień przez nią pokonany, traci kontakt z rzeczywistością, nie poznaje bliskich, jest zagubiony i przerażony. Córka desperacko próbuje wyrwać go z „ramion” choroby umysłu. Niestety w ostateczności pozostaje jej tylko opłakiwać ojca, którego już nie ma.
Wbrew temu, co w ostatnich latach było głównym problemem społecznym, to jednak nadal takie choroby jak Alzheimer czy Parkinson pozostają nieuleczalne.
Najnowszy raport WHO dosadnie stwierdza, że choroby neurodegeneracyjne są głównym problemem dzisiejszego świata, a sama demencja dotyka ponad 55 mln osób. Wiem już, że pewnych procesów nie jesteśmy w stanie zatrzymać, czy jednak możemy wpłynąć na czynniki, które mogą je potęgować?
Czytaj więcej
Jak leczyć grzybicę paznokci?
Grzybica paznokci (onychomikoza) jest jedną z najbardziej powszechnych chorób dermatologicznych. Występuje zarówno na dłoniach, jak i na stopach. Stanowi obecnie ogromny problem społecznych, ponieważ większość osób bagatelizuje ją. To  istotne źródło zakażeń dla otoczenia. Leczenie jest w większości przypadków trudne i długotrwałe.
Czytaj więcej
Sildenafil - bezpieczny lek na potencję?
Zaburzenia erekcji członka to częsta dolegliwość, która dotyka ponad 150 mln mężczyzn na całym świecie, głównie po 40 roku życia. W 2008 roku sprzedaż „małej niebieskiej tabletki” przyniosła firmie Pfizer roczny dochód ponad 1,934 mln dolarów. Obecnie sildenafil jest najpopularniejszym lekiem pierwszego rzutu stosowanym w dysfunkcjach seksualnych.
Czytaj więcej
IBS – jak rozpoznać, jak leczyć?
Zespół jelita drażliwego (IBS – Irritable Bowel Syndrome), dawniej nazywany nerwicą jelit, to choroba czynnościowa układu pokarmowego, z którą do lekarzy pierwszego kontaktu oraz gastrologów zgłasza się coraz większa liczba pacjentów. Występuje u około 15-20% całej populacji, częściej dotyka kobiet oraz osób w wieku 30-40 lat.
Czytaj więcej
pixel