Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak obniżyć trójglicerydy? Skuteczne sposoby

2025-03-31
Jak obniżyć trójglicerydy? Skuteczne sposoby

Podwyższony poziom trójglicerydów we krwi to problem, który dotyczy coraz większej liczby osób. Wysokie stężenie tych lipidów zwiększa ryzyko chorób serca, zapalenia trzustki, miażdżycy oraz innych poważnych schorzeń. Taki stan może mieć wiele przyczyn, choć najczęściej wynika z nieprawidłowego odżywiania i braku aktywności fizycznej. Jak radzić sobie z tym problemem?

Triglicerydy – czym są i za co odpowiadają?

Trójglicerydy to rodzaj tłuszczów obecnych we krwi. Pełnią ważną funkcję w organizmie, a więc nie może ich zabraknąć. Stanowią podstawowe źródło energii dla komórek i swego rodzaju magazyn energetyczny przechowywany w organizmie na czas zwiększonego zapotrzebowania. Triglicerydy powstają głównie podczas metabolizmu tłuszczu i węglowodanów pochodzących z diety. Upraszczając, organizm magazynuje nadmiar kalorii w postaci triglicerydów, które są przechowywane w tkance tłuszczowej. W normalnych ilościach trójglicerydy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Problem zaczyna się w momencie, gdy gromadzi się ich zbyt dużo. Nadmiar triglicerydów może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, udary, miażdżyca czy zawał. Triglicerydy wysokie bywają również powiązane z insulinoopornością, co może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2.

Triglicerydy za wysokie – o czym to świadczy?

Triglicerydy za wysokie mogą być wynikiem niezdrowego trybu życia lub towarzyszyć różnego rodzaju schorzeniom. Nadmierne spożycie tłuszczów nasyconych i cukrów prostych, brak aktywności fizycznej oraz otyłość to jedne z głównych czynników wpływających na nadmierne gromadzenie się trójglicerydów w organizmie. Wysoki poziom tych substancji może świadczyć o problemach zdrowotnych, takich jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy choroby wątroby. Jak widać, potencjalnych przyczyn jest wiele i są one bardzo różne. Dlatego wynik badania triglicerydów powinien być analizowany przez lekarza, który ma dostęp do historii chorób pacjenta, może przeprowadzić dokładny wywiad i przeanalizować także inne parametry krwi. Niepokojący jest fakt, że wysoki poziom triglicerydów często nie daje żadnych objawów. To sprawia, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że problem może ich dotyczyć. Często ta kwestia zostaje zauważona podczas rutynowych badań krwi lub testów przeprowadzanych przy okazji innych dolegliwości. Regularne monitorowanie podstawowych parametrów, w tym lipidów, jest ważne dla utrzymania zdrowia. Wysokie triglicerydy zwiększają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, dlatego ważne jest monitorowanie ich oraz wdrożenie odpowiednich działań, których celem jest poprawa wyników badań.

Trójglicerydy – jak obniżyć ich poziom?

Szybkie obniżenie trójglicerydów zazwyczaj nie jest możliwe. Aby pozbyć się problemu, trzeba wprowadzić zmiany w trybie życia i konsekwentnie się ich trzymać. Ważnymi kwestiami są: zmiana diety – unikanie tłuszczów trans i nasyconych, ograniczenie spożycia cukru, wprowadzenie do jadłospisu zdrowych tłuszczów nienasyconych, zwiększenie podaży błonnika, większa aktywność fizyczna – regularne ćwiczenia pomagają spalać nadmiar tkanki tłuszczowej i utrzymać metabolizm na optymalnym poziomie, zaleca się co najmniej 150 minut umiarkowanie intensywnego ruchu tygodniowo, ograniczenie alkoholu – trunki powodują wzrost poziomu triglicerydów, dlatego warto zrezygnować z ich picia, redukcja masy ciała – utrzymanie prawidłowej wagi może przyczynić się do poprawy wyników badań krwi, a także ogólnego samopoczucia. Nawet niewielkie zmiany w codziennym funkcjonowaniu mogą przynieść efekty. Zamiana windy na schody, regularne spacery czy poprawa diety w miarę możliwości mogą przyczynić się do utrzymania dobrego zdrowia.

Naturalne wsparcie dla organizmu

Gdy po wykonaniu badań dowiadujemy się, że mamy podniesione trójglicerydy, jak obniżyć ich stężenie to pierwsze pytanie, jakie sobie zadajemy. Pomocą w tej kwestii jest farmakoterapia i zmiana codziennych nawyków. Cennym wsparciem mogą okazać się także rośliny i zioła na trójglicerydy. Jeżeli nie stwierdzono obecności przeciwwskazań, warto rozważyć stosowanie: karczocha – wspiera metabolizm tłuszczów i obniża poziom lipidów, ostropest plamisty – chroni wątrobę i pomaga w regulowaniu przemiany tłuszczów, zielona herbata – jest bogata w antyoksydanty wspierające redukcję triglicerydów. Zioła na obniżenie trójglicerydów dobrze jest włączyć do codziennej diety. Picie naparów będzie korzystne dla metabolizmu, a dodatkowo przyczyni się do lepszego nawodnienia organizmu. Warto przy tym pamiętać, że nie zastąpi konsultacji z lekarzem. Wszelkie nieprawidłowości w wynikach badań najlepiej jest skonsultować z internistą lub specjalistą medycyny rodzinnej. Zastanawiając się, co usuwa trójglicerydy, trzeba pamiętać przede wszystkim o regularnym ruchu, zdrowej diecie i unikaniu używek. Jeśli to potrzebne, warto włączyć odpowiednio dobraną suplementację, np. kwasami omega-3. Wysokie trójglicerydy mogą być zagrożeniem dla zdrowia, ale istnieją skuteczne sposoby na ich obniżenie.

 

Publikacje zamieszczone na niniejszym blogu mają charakter informacyjno-poglądowy. Żaden wpis nie stanowi porady medycznej ani farmaceutycznej dostosowanej do konkretnej sytuacji. Uzyskane informacje mogą nie być wystarczające do podjęcia jakiejkolwiek decyzji przez użytkownika dotyczącej np. zdiagnozowania problemu czy dawkowania produktów leczniczych. Wszelkie materiały zamieszczone na stronie internetowej wyrażają jedynie osobiste opinie autora w oparciu o doświadczenie oraz literaturę przedmiotu. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające ze stosowania się do treści zawartych na blogu. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie lub zdrowie należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu otrzymania porady dostosowanej do indywidualnej potrzeby.

Masz pytania? Zapytaj farmaceuty: apteka@abcapteka.pl

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2025
pixel