Zdrowie

Co powinno znaleźć się w wakacyjnej apteczce?

Co powinno znaleźć się w wakacyjnej apteczce?Wyjazdy wakacyjne to mnóstwo przygotowań, które wiążą się z różnymi stresującymi sytuacjami. Każdy z nas stara się zaplanować wszystko, tak, aby niczego nie zapomnieć. Nikt nie chce chorować podczas wypoczynku, dlatego warto się zabezpieczyć na ten czas w odpowiednie preparaty. Infekcje żołądkowe, ukąszenia owadów, uczulenia czy poparzenia słoneczne to częste dolegliwości, które mogą zepsuć nawet najbardziej wymarzony urlop.
Przeczytaj więcej

Jak chronić się przed kleszczami i komarami?

Jak chronić się przed kleszczami i komarami?

Kalendarzowa wiosna zagościła już na dobre i chociaż temperatury jeszcze nas nie rozpieszczają, to kleszcze oraz komary już zaznaczyły swoją obecność. Dobre warunki pogodowe (jest ciepło i wilgotno), a także dostateczna ilość potencjalnych żywicieli, pozwala na szybki rozwój tych owadów.


Przeczytaj więcej

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Jak leczyć grzybicę paznokci?Grzybica paznokci (onychomikoza) jest jedną z najbardziej powszechnych chorób dermatologicznych. Występuje zarówno na dłoniach, jak i na stopach. Stanowi obecnie ogromny problem społecznych, ponieważ większość osób bagatelizuje ją. To  istotne źródło zakażeń dla otoczenia. Leczenie jest w większości przypadków trudne i długotrwałe.
Przeczytaj więcej

Jak zadbać o skórę wrażliwą, skłonną do alergii, atopową?

Jak zadbać o skórę wrażliwą, skłonną do alergii, atopową?
Jeżeli masz skórę atopową, alergiczną i wrażliwą, ten artykuł poświęcony jest właśnie Tobie. Poznając przyczynę nadwrażliwości skóry, łatwiej dobierzesz kosmetyki wspierające jej prawidłową pielęgnację.

Przeczytaj więcej

Sildenafil - bezpieczny lek na potencję?

Sildenafil - bezpieczny lek na potencję?Zaburzenia erekcji członka to częsta dolegliwość, która dotyka ponad 150 mln mężczyzn na całym świecie, głównie po 40 roku życia. W 2008 roku sprzedaż „małej niebieskiej tabletki” przyniosła firmie Pfizer roczny dochód ponad 1,934 mln dolarów. Obecnie sildenafil jest najpopularniejszym lekiem pierwszego rzutu stosowanym w dysfunkcjach seksualnych.
Przeczytaj więcej

IBS – jak rozpoznać, jak leczyć?

IBS – jak rozpoznać, jak leczyć?
Zespół jelita drażliwego (IBS – Irritable Bowel Syndrome), dawniej nazywany nerwicą jelit, to choroba czynnościowa układu pokarmowego, z którą do lekarzy pierwszego kontaktu oraz gastrologów zgłasza się coraz większa liczba pacjentów. Występuje u około 15-20% całej populacji, częściej dotyka kobiet oraz osób w wieku 30-40 lat.

Przeczytaj więcej

Probiotyki – które wybrać i kiedy stosować?

Probiotyki – które wybrać i kiedy stosować?Już cywilizacje starożytne posiadały w swojej diecie napoje ze sfermentowanego mleka, sam Hipokrates zalecał je na dolegliwości układu pokarmowego. Ludy koczownicze przewożąc mleko w workach ze zwierzęcych żołądków, zauważyły że jego konsystencja i smak zaczyna się zmieniać… i to na lepsze. Z biegiem czasu odkryto ich szerokie działanie lecznicze.
Przeczytaj więcej

Zaparcia - odwieczny problem ludzkości

Zaparcia - odwieczny problem ludzkości

Zaparcia, inaczej zwane obstrukcją, to problem, z którym borykają się ludzie od wieków. Często uciążliwy i długotrwały, jest powodem wizyt w poradniach gastrologicznych. To schorzeniem o wielu objawach, definiowane jako: zbyt mała częstość wypróżnień (często o twardym stolcu), oddawana wysiłkowo. Szacuje się, że dotyczy ludzi w  każdym wieku, głównie osób starszych, ale również dzieci. Kobiety ciepią na zaparcia dwukrotnie częściej niż mężczyźni. W Europie problem ten dotyczy około 17,1% populacji.


Przeczytaj więcej

Jak leczyć zapalenie ucha zewnętrznego?

Jak leczyć zapalenie ucha zewnętrznego?

Ból ucha to jedna z najbardziej dokuczliwych dolegliwości, która dotyka wielu pacjentów. Nagłe uczucie zatkania przewodu słuchowego prowadzi do nieznośnego dyskomfortu. Często jego przyczyny są znane m. in.  korzystanie z basenu (zwłaszcza chlorowanego), nurkowanie, przebywanie w saunach (duża wilgotność oraz wysoka temperatura), zbyt intensywne czyszczenie uszu przy pomocy patyczków higienicznych czy podrażnienie ucha słuchawkami. Niekiedy zapalenie ucha zewnętrznego może towarzyszyć zapaleniu zatok.


Przeczytaj więcej

Wszawica…jak leczyć, a jak zapobiegać?

Wszawica…jak leczyć, a jak zapobiegać?

Wszawica to nadal poważny problem społeczny. Wydaje się to niezrozumiałe, ponieważ poziom naszego życia podniósł się znacząco, a przestrzeganie zasad podstawowej higieny jest szeroko rozpowszechnione. Tak więc, w czym tkwi problem? Do niedawna sądzono, że jest przypadłością „marginesu społecznego”, co nie do końca jest prawdą, ponieważ wszawica to choroba zakaźna. Wszy przenoszone są podczas bezpośredniego kontaktu (np. przytulania czy korzystania z tych samych grzebieni). Ich występowanie w dużych skupiskach społecznych (szkołach, przedszkolach) jest związane głównie z bagatelizowaniem problemu i niechęcią do leczenia, co sprzyja dalszemu jej rozprzestrzenianiu.


Przeczytaj więcej
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel