Zdrowie
Co powinno znaleźć się w wakacyjnej apteczce?

Przeczytaj więcej
Jak chronić się przed kleszczami i komarami?

Kalendarzowa wiosna zagościła już na dobre i chociaż temperatury jeszcze nas nie rozpieszczają, to kleszcze oraz komary już zaznaczyły swoją obecność. Dobre warunki pogodowe (jest ciepło i wilgotno), a także dostateczna ilość potencjalnych żywicieli pozwala na szybki rozwój tych owadów.
Przeczytaj więcej
Jak leczyć grzybicę paznokci?

Przeczytaj więcej
Jak zadbać o skórę wrażliwą, skłonną do alergii, atopową?

Przeczytaj więcej
Sildenafil - bezpieczny lek na potencję?

Przeczytaj więcej
IBS – jak rozpoznać, jak leczyć?

Przeczytaj więcej
Probiotyki – które wybrać i kiedy stosować?

Przeczytaj więcej
Zaparcia - odwieczny problem ludzkości

Zaparcia, inaczej zwane obstrukcją, to problem, z którym borykają się ludzie od wieków. Często uciążliwy i długotrwały, jest powodem wizyt w poradniach gastrologicznych. To schorzeniem o wielu objawach, definiowane jako: zbyt mała częstość wypróżnień (często o twardym stolcu), oddawana wysiłkowo. Szacuje się, że dotyczy ludzi w każdym wieku, głównie osób starszych, ale również dzieci. Kobiety ciepią na zaparcia dwukrotnie częściej niż mężczyźni. W Europie problem ten dotyczy około 17,1% populacji.
Przeczytaj więcej
Jak leczyć zapalenie ucha zewnętrznego?

Ból ucha to jedna z najbardziej dokuczliwych dolegliwości, która dotyka wielu pacjentów. Nagłe uczucie zatkania przewodu słuchowego prowadzi do nieznośnego dyskomfortu. Często jego przyczyny są znane m. in. korzystanie z basenu (zwłaszcza chlorowanego), nurkowanie, przebywanie w saunach (duża wilgotność oraz wysoka temperatura), zbyt intensywne czyszczenie uszu przy pomocy patyczków higienicznych czy podrażnienie ucha słuchawkami. Niekiedy zapalenie ucha zewnętrznego może towarzyszyć zapaleniu zatok.
Przeczytaj więcej
Wszawica…jak leczyć, a jak zapobiegać?

Wszawica to nadal poważny problem społeczny. Wydaje się to niezrozumiałe, ponieważ poziom naszego życia podniósł się znacząco, a przestrzeganie zasad podstawowej higieny jest szeroko rozpowszechnione. Tak więc, w czym tkwi problem? Do niedawna sądzono, że jest przypadłością „marginesu społecznego”, co nie do końca jest prawdą, ponieważ wszawica to choroba zakaźna. Wszy przenoszone są podczas bezpośredniego kontaktu (np. przytulania czy korzystania z tych samych grzebieni). Ich występowanie w dużych skupiskach społecznych (szkołach, przedszkolach) jest związane głównie z bagatelizowaniem problemu i niechęcią do leczenia, co sprzyja dalszemu jej rozprzestrzenianiu.
Przeczytaj więcej