Pokrzywka – przyczyny, objawy, leczenie

Pokrzywka to choroba, w której przebiegu pojawiają się na skórze drobne bąble i pęcherzyki. Mogą mieć różne rozmiary i kształty, często dodatkowo swędzą. Zazwyczaj dolegliwości są łagodne i mijają samoczynnie, jednak w niektórych przypadkach mogą prowadzić do komplikacji. Choć nasilenie objawów nie jest znaczne, pokrzywka na ciele może obniżać komfort życia. Jak sobie z nią radzić?
Pokrzywka – przyczyny powstawania
Pokrzywka powstaje w wyniku uwalniania histaminy i innych substancji chemicznych z komórek skóry. Przyczyny mogą być różnorodne i nie zawsze są łatwe do zidentyfikowania. Najczęściej zdarzają się reakcje alergiczne. Pokrzywka wysypka alergiczna jest powszechną formą tego schorzenia. Może być wywołana przez alergeny pokarmowe, np. orzechy, owoce morza czy mleko, lub alergeny wziewne, jak pyłki roślin bądź sierść zwierząt. Pokrzywka na nogach lub innych obszarach ciała może także być wywołana przez bodźce fizyczne, takie jak zimno, ciepło, ucisk czy światło słoneczne. Na tego rodzaju podrażnienia szczególnie podatna jest skóra atopowa i wrażliwa. Swędzące bąble na ciele mogą również być wynikiem infekcji wirusowych, bakteryjnych lub pasożytniczych. Ogromny wpływ na stan skóry ma też stres. Czynniki psychiczne, jak silne emocje czy lęk, mogą powodować pojawienie się wysypki jak po ugryzieniu komara lub innych zmian.
Po czym poznać pokrzywkę?
Objawy pokrzywki są łatwe do rozpoznania, choć mogą różnić się w zależności od rodzaju i nasilenia schorzenia. Najbardziej charakterystyczne są swędzące bąble na skórze. Mają wypukły kształt, jasny środek i zaczerwienione brzegi. Mogą pojawiać się w różnych miejscach na ciele i osiągać różne rozmiary, od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Pojawiające się i znikające swędzące krostki również mogą być pokrzywką. Bąble niekiedy pojawiają się nagle, a następnie znikają, by po czasie ponownie pojawić się w innym miejscu. Pokrzywka może przypominać ukąszenia owadów. Swędzące bąble na nogach bądź w innych miejscach często są kojarzone z ugryzieniami komarów, meszek czy innych drobnych owadów. Intensywne swędzenie to jeden z najbardziej dokuczliwych objawów. Prowokuje do drapania skóry, co zwiększa ryzyko uszkodzenia naskórka i rozwoju infekcji. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić znaczne obrzęki skóry i tkanki podskórnej, określane jako obrzęk naczynioruchowy. To szczególnie niebezpieczne, gdy obrzęk pojawia się w okolicy twarzy, warg czy gardła. Może wówczas utrudniać oddychanie.
Jak leczyć pokrzywkę?
Leczenie pokrzywki zależy między innymi od tego, jakie swędzące bąble na ciele mają przyczyny. Rozpoznanie podłoża problemu jest ważne dla dobrania odpowiedniej terapii. W wielu przypadkach objawy ustępują samoistnie, jednak czasami konieczna jest interwencja lekarska. Bąble na ciele mogą być leczone przy pomocy:leków przeciwhistaminowych – to podstawowa forma leczenia, stosowana przede wszystkim u alergików, kortykosteroidy – specjaliści niekiedy przepisują je w przypadku ciężkich objawów, pomagają w zmniejszeniu stanu zapalnego i obrzęku, środki do stosowania miejscowego – maści i żele o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym są często polecane, gdy pojawia się pokrzywka, czym smarować ramach codziennej pielęgnacji? Można korzystać z preparatów do skóry atopowej i suchej.W przypadku pokrzywki alergicznej bardzo ważne jest zidentyfikowanie i unikanie czynników wywołujących bąble na ciele. Jeżeli wysypka jest wynikiem infekcji lub choroby autoimmunologicznej, konieczne jest leczenie podstawowego schorzenia. W takiej sytuacji środki działające objawowo mogą nie być wystarczające.
Domowe metody na pokrzywkę
Choć w przypadku nasilonych objawów konieczna jest konsultacja z lekarzem, istnieją różne domowe sposoby na pokrzywkę, które mogą przynieść ulgę. Zimne okłady to jedna z najprostszych i najskuteczniejszych metod łagodzenia objawów pokrzywki. Chłodne kompresy lub kąpiele mogą pomóc w zmniejszeniu dotkliwości symptomów, takich jak obrzęk i świąd. Do kąpieli można dodać płatki owsiane lub skrobię ziemniaczaną. Takie dodatki niwelują swędzenie i poprawiają kondycję skóry. Żel aloesowy to kolejny domowy sposób na pokrzywkę. Aloes działa kojąco, nawilżają i przeciwzapalnie, przynosząc ulgę naruszonej skórze. Warto również unikać potencjalnie drażniących substancji, takich jak zapachy i barwniki w kosmetykach czy silne detergenty. Mogą one podrażniać skórę i nasilać objawy pokrzywki.
Kiedy udać się do lekarza?
W wielu przypadkach pokrzywka znika samoistnie po zastosowaniu środków łagodzących lub leków przeciwhistaminowych. Jednak w niektórych przypadkach należy rozważyć wizytę u internisty lub dermatologa. Jeżeli objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni i nie ustępują pomimo korzystania z preparatów bez recepty, trzeba umówić się na konsultację do specjalisty. Obrzęk twarzy, gardła lub ust, a także trudności w oddychaniu są sygnałami, że potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Pokrzywka zazwyczaj jest niegroźna, jednak potrafi znacząco obniżyć komfort życia. Swędzące bąble są nie tylko nieprzyjemne, mogą też być niepokojące. Nie należy ich lekceważyć. Odpowiednie leczenie w połączeniu z domowymi metodami mogą złagodzić dolegliwości.
Publikacje zamieszczone na niniejszym blogu mają charakter informacyjno-poglądowy. Żaden wpis nie stanowi porady medycznej ani farmaceutycznej dostosowanej do konkretnej sytuacji. Uzyskane informacje mogą nie być wystarczające do podjęcia jakiejkolwiek decyzji przez użytkownika dotyczącej np. zdiagnozowania problemu czy dawkowania produktów leczniczych. Wszelkie materiały zamieszczone na stronie internetowej wyrażają jedynie osobiste opinie autora w oparciu o doświadczenie oraz literaturę przedmiotu. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające ze stosowania się do treści zawartych na blogu. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie lub zdrowie należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu otrzymania porady dostosowanej do indywidualnej potrzeby.
Masz pytania? Zapytaj farmaceuty: apteka@abcapteka.pl