Jak leczyć zapalenie ucha zewnętrznego?
Zapalenie ucha
Nabłonek wyściełający przewód słuchowy tworzy naturalną ochronną warstwę kwasowo-lipidową. Kiedy ulega zachwianiu jej pH, wówczas patogeny mogą z łatwością ją przekraczać i dotrzeć do głębszych odcinków, wywołując stan zapalny. Warto zaznaczyć, że im pH jest bardziej zasadowe tym środowisko do rozwoju bakterii, grzybów czy wirusów jest zdecydowanie dogodniejsze, a przebieg choroby cięższy.
Należy pamiętać, że zapalenie ucha zewnętrznego najczęściej dotyka pacjentów dorosłych, rzadko dzieci. W tym przypadku należy zawsze skonsultować się z lekarzem, ponieważ objawy mogą wskazywać na zapalenie ucha środkowego (wymagającego odpowiedniego leczenia).
Objawy zapalenia ucha zewnętrznego
- świąd - zaczerwienienie - niewielki obrzęk - uczucie zatkanie - w cięższych przypadkach powiększenie węzłów chłonnych - gorączka oraz rozdrażnienie - niekiedy zmiany przenoszą się na małżowinę oraz błonę bębenkową – pojawia się obrzęk oraz wysięk - w przypadku zakażeń grzybiczych ból jest słaby, a swędzenie jest nasilone (dotyczy to głównie pacjentów o obniżonej odporności np. stosujących długotrwałą terapię antybiotykową).
Leczenie zapalenia ucha
W aptece są dostępne preparaty bez recepty, które można zastosować bez konsultacji z lekarzem. Ale tylko wtedy, kiedy objawy nie nasilają się i nie utrzymują się przez bardzo długi czas.
Pamiętajmy, że najważniejsza jest oczywiście profilaktyka. Korzystając z basenów stosujmy specjalne zatyczki do uszu lub wpuszczajmy krople zawierające oliwę z oliwek. Dbajmy o higienę naszych uszu, stosując specjalne preparaty. Rozpuszczają one zalegającą woskowinę oraz dodatkowo utrzymują odpowiednie pH.
Piśmiennictwo:
http://managerapteki.pl/zapalenie-ucha-zewnetrznego/ http://www.otolaryngologia.org.pl/orl2/pdf/zalecenia/zalecenia_zapalenie_ucha_zewnetrznego_tekst.pdf Zdjęcie - http://www.sekretzdrowiaiurody.pl/Zapalenie-ucha-srodkowego-a-infekcja-ucha-zewnetrznego,81,1,17