Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak leczyć zapalenie ucha zewnętrznego?

2020-11-17
Jak leczyć zapalenie ucha zewnętrznego?

Zapalenie ucha

Nabłonek wyściełający przewód słuchowy tworzy naturalną ochronną warstwę kwasowo-lipidową. Kiedy ulega zachwianiu jej pH, wówczas patogeny mogą z łatwością ją przekraczać i dotrzeć do głębszych odcinków, wywołując stan zapalny. Warto zaznaczyć, że im pH jest bardziej zasadowe tym środowisko do rozwoju bakterii, grzybów czy wirusów jest zdecydowanie dogodniejsze, a przebieg choroby cięższy.

Należy pamiętać, że zapalenie ucha zewnętrznego najczęściej dotyka pacjentów dorosłych, rzadko dzieci. W tym przypadku należy zawsze skonsultować się z lekarzem, ponieważ objawy mogą wskazywać na zapalenie ucha środkowego (wymagającego odpowiedniego leczenia).

Objawy zapalenia ucha zewnętrznego

- świąd
- zaczerwienienie
- niewielki obrzęk
- uczucie zatkanie
- w cięższych przypadkach powiększenie węzłów chłonnych
- gorączka oraz rozdrażnienie
- niekiedy zmiany przenoszą się na małżowinę oraz błonę bębenkową – pojawia się obrzęk oraz wysięk
- w przypadku zakażeń grzybiczych ból jest słaby, a swędzenie jest nasilone (dotyczy to głównie pacjentów o obniżonej odporności np. stosujących długotrwałą terapię antybiotykową).

Leczenie zapalenia ucha

W aptece są dostępne preparaty bez recepty, które można zastosować bez konsultacji z lekarzem. Ale tylko wtedy, kiedy objawy nie nasilają się i nie utrzymują się przez bardzo długi czas.

 • Z pewnością można przyjąć doustne preparaty przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.
 • W przypadku silnego swędzenia oraz nadmiernego obrzęku stosujemy preparaty ogólnoustrojowe lub przeciwalergiczne.
 • Popularne są również krople do ucha, które w swoim składzie zawierają salicylan choliny (o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym). Przeciwwskazaniem jest wysięk z krwią, pogorszenie słuchu oraz silny ból. Nie powinny być stosowane u dzieci oraz osób uczulonych na salicylany, a co najważniejsze terapia nimi trwa maksymalnie 3 dni.
 • Ucho można również „rozgrzewać” np. olejkiem kamforowym, który nanosimy na około małżowiny usznej (nigdy do środka!). Podobnie działa olejek z eukaliptusem i miętą.
 • Preparaty zawierające nanokoloidy srebra oraz miedzi wykazują działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne. Są nowymi generacjami leków, które mają mniej działań niepożądanych.
 • Można również zastosować krople, w których składzie są składniki naturalne np. olejek geraniowy, lebiodka, lawenda czy gorzknik kanadyjski. Mają bardzo dobre działanie antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Dodatek oliwy z oliwek odbudowuje ochronną warstwę lipidową, która została zaburzona przez rozwijający się stan chorobowy.

  Pamiętajmy, że najważniejsza jest oczywiście profilaktyka. Korzystając z basenów stosujmy specjalne zatyczki do uszu lub wpuszczajmy krople zawierające oliwę z oliwek. Dbajmy o higienę naszych uszu, stosując specjalne preparaty. Rozpuszczają one zalegającą woskowinę oraz dodatkowo utrzymują odpowiednie pH.

  Piśmiennictwo:

  http://managerapteki.pl/zapalenie-ucha-zewnetrznego/
  http://www.otolaryngologia.org.pl/orl2/pdf/zalecenia/zalecenia_zapalenie_ucha_zewnetrznego_tekst.pdf
  Zdjęcie - http://www.sekretzdrowiaiurody.pl/Zapalenie-ucha-srodkowego-a-infekcja-ucha-zewnetrznego,81,1,17

 • pixel