Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Len zwyczajny w pigułce

2019-02-12
Len zwyczajny w pigułce

Nasiona lnu
Nasiona lnu zwyczajnego są bogatym źródłem śluzu oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Stąd taka popularność w leczeniu problemów żołądkowych oraz układu oddechowego. Nasiona lnu mają przede wszystkim działanie stabilizujące oraz osłonowe. Używane w całości wewnętrznie, nasiona lnu zwyczajnego łagodzą podrażnienia układu pokarmowego. Nasiona również absorbują płyny i "puchną", wyciągając toksyny z organizmu i formując masę podobną do galaretki, która działa jako skuteczna masa przeczyszczająca.
Wszystkie związki chemiczne wyodrębnione w siemieniu lnianym posiadają właściwości obniżające zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi.
Kwasy omega-3 to ochrona serca, zmniejszenie skłonności do stanów zapalnych stawów, naczyń, skóry, śluzówki jelit. Brak tych składników to skłonność do podenerwowania, depresji, nadwrażliwości. Wielu chorych na toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby z autoagresji odczuwa poprawę przy systematycznym stosowaniu siemienia lnianego.
Zioło to posiada także właściwości zmniejszające krzepliwość krwi, co może być skuteczne w ochronie serca przed takimi chorobami, jak zawał czy choroba wieńcowa.

Fitohormony
Dzięki temu, że siemię lniane jest wyjątkowo bogate w tzw. fitohormony, stosowane jest jako środek wzmacniający oraz wspomagający w walce z rakiem. Bloker estrogenów, tak potrzebny kobietom z nowotworem piersi powstaje w jelitach po strawieniu siemienia lnianego, co oznacza, że tylko nasiona, a nie olej lniany, mają oczekiwane lecznicze działanie. Na działanie antynowotworowe może mieć wpływ duża ilość nitrylozydów.
Siemię lniane jest podstawą diety doktor Budwig, w której zmielone siemię zjada się albo po uprzednim zmieszaniu z naturalnymi niepasteryzowanymi sokami owocowymi, albo w towarzystwie chudego nabiału, miodu i owoców.

Pamiętaj!
Ważne, by nasiona zostały zmielone, bo w ten sposób rozdrabnia się zewnętrzną, twardą łuskę i enzymy maja łatwiejszy dostęp do drogocennych składników ziarna.
Nigdy nie przechowuj ziaren w ciepłym miejscu, najlepiej trzymaj siemię w lodówce, pamiętając, że duża ilość kwasów omega-3, ma skłonność do szkodliwego utleniania, czyli jełczenia. Złote, niewielkie nasiona siemienia lnianego z kwasami omega-3 przyniosą Ci zdrowie.

Zdrowie za grosik :) Jak stosować?
Lecznicze dawki to 3-4 g dziennie (dla tych, co kupują kapsułki), bo dobre tłuszcze, to i olej rybi, a jeśli dobrze oczyszczony z metali ciężkich, no to i drogi. Siemię lniane należy zmielić, trzymać w lodowce porcje na około tydzień. Używać 2 łyżki stołowe dziennie, a jeśli olej, to w jednej łyżeczce od herbaty mieści się około 2 g drogocennych kwasów omega-3. Trzeba pamiętać, że w oleju zostają dobre tłuszcze, ale pozbawiamy się tych innych cennych składników.

Piśmiennictwo: 
https://sites.google.com/site/zdrowiewnaturze
www.wikipedia.org
www.odzywianie.info.pl
Zdjęcie - https://pixabay.com/pl/

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
pixel