Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oregano i olejek z oregano - właściwości lecznicze i zastosowanie

2019-02-12
Oregano i olejek z oregano - właściwości lecznicze i zastosowanie

Oregano – co kryje w środku?
Ziele lebiodki zawiera do 1,2% olejku eterycznego, bogatego m.in. w karwakrol i tymol, których ilość może sięgać do 40%. Są to substancje, które wykazują działanie bakterio- i grzybobójcze m.in. na E. coli, gronkowca złocistego, kropidlaka czy grzyby Candida.
Olejek oregano jest prawdziwą skarbnicą, w szczególności takich składników, jak: cynk, magnez, witaminy C i E. Zapewnia on również znaczne ilości potasu, wapnia, miedzi, manganu, magnezu i niacyny. Biorąc pod uwagę bardzo często występujące niedobory tych substancji w organizmie można znacznie bardziej docenić tak dobrze przyswajalne źródła, jak olejek z oregano.

Oregano na poprawę trawienia
Ziele lebiodki zwiększa wydzielanie śliny, soku żołądkowego i żółci, a tym samym usprawnia procesy trawienia i przyswajania pokarmów. Oregano uważane jest też za dobry środek wiatropędny i przeciwbiegunkowy. Współczesna fitoterapia poleca stosowanie oregano także w przypadku zapalenia żołądka, niestrawności oraz wzdęciach. Olejek z lebiodki stosuje się w leczeniu jelitowej infekcji pasożytniczej.

Oregano na kaszel
Oregano wzmaga wydzielanie śluzu przez błony śluzowe górnych dróg oddechowych oraz działa rozkurczowo na mięśnie gładkie oskrzeli, w związku z tym w jest stosowane w nieżytach górnych dróg oddechowych, kaszlu i utrudnionym odkrztuszaniu.

Oregano a odporność
Olejek oregano wyraźnie wspomaga ochronę organizmu przed tego infekcjami. Najlepszym rozwiązaniem, przy pierwszych objawach gorszego samopoczucia, jest przyjmowanie 3 razy dziennie 3-6 kropelek olejku. Taką kurację jest najlepiej stosować przez mniej więcej 5-10 dni. Przyjmowanie tego wyjątkowego składnika diety pozwala na podniesienie uczucia ciepłoty i lepszego samopoczucia.

Oregano a menstruacja
Olejek to naturalny sposób na wsparcie organizmu i ochronę przed niekorzystnym działaniem zmian hormonalnych.

Odchudzanie
Składnik olejku, jakim jest karwakrol, to substancja wspomagająca utratę tkanki tłuszczowej. Pozwala on ograniczyć aktywność gromadzenia lipidowej tkanki podskórnej i doskonale wpływa na utrzymanie prawidłowej wagi ciała.

Piśmiennictwo: 
www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/oregano-i-olejek-z-oregano-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie_43493.html
www.olej.edu.pl
Zdjęcie - https://pixabay.com/pl/

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
pixel