Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Resweratrol - wpływ na zdrowie ludzkie

2019-02-12
Resweratrol - wpływ na zdrowie ludzkie

Resweratrol występuje także, ale już w mniejszych ilościach, w:
• owocach jagodowych (morwa, żurawina, jagody, czarna porzeczka, truskawki, maliny)
• jabłkach, owocach chlebowca, orzechach, kakao, czekoladzie, skórkach pomidorów

Resweratrol syntetyzują rośliny w odpowiedzi na infekcje grzybicze lub pod wpływem silnego czynnika stresogennego (uszkodzenie tkanki, narażenie na promieniowanie UV i niedobór wody). Powstaje także w procesie fermentacji skórek z winogron. Najwięcej jest go w winie czerwonym, gdyż ma ono dłuższy kontakt ze skórkami.
Wielu badaczy uważa, że związek ten jest odpowiedzialny za tzw. francuski paradoks – wyjątkową w Europie Zachodniej, średnią długość życia Francuzów, mimo ich niezbyt zdrowej, zbyt tłustej diety i picia dużej ilości alkoholu, a zwłaszcza wina.

Właściwości prozdrowotne
Hamuje agregację płytek krwi, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się niebezpiecznych zakrzepów predysponujących do wystąpienia zawału serca. Zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz choroby wieńcowej, ponieważ obniża wchłanianie „złego” cholesterolu LDL w ścianach naczyń krwionośnych. Resweratrol stymuluje proces rozpadu komórek tłuszczowych, co może zapobiegać chorobom dietozależnym i związanym z nią zaburzeniom metabolicznym, m.in. otyłości, cukrzycy.
Ponadto odgrywa ważną rolę nie tylko w zapobieganiu, lecz także w terapii nowotworów (zwiększa efektywność chemioterapii). W przypadku nowotworów już istniejących, może nawet hamować ich rozprzestrzenianie się i tworzenie przerzutów.
Badacze przekonują także, że ten przeciwutleniacz zmniejsza ryzyko chorób neurodegradacyjnych, m.in. choroby Alzheimera, a także może zapobiegać osteoporozie.
Mimo że resweratrol wywiera bardzo pozytywny wpływ na zdrowie, to nie jest on taki sam u wszystkich. W magazynie „Cell Metabolism” opublikowano wyniki badania naukowców, którzy przez 12 tygodni obserwowali grupę kobiet o prawidłowej masie ciała. Przyjmowały one ten przeciwutleniacz w postaci suplementu, ale nie odczuły żadnych korzyści zdrowotnych. Badacze wywnioskowali więc, że resweratrol w postaci suplementu może mieć korzystny wpływ, ale jedynie w przypadku osób, które cierpią na cukrzycę, otyłość czy nietolerancję glukozy. Jest to ciekawe spostrzeżenie, gdyż inne badania udowodniły pozytywny wpływ resweratrolu zawartego w czerwonym winie na wszystkich badanych. Specjaliści przypuszczają, że współodpowiedzialne są za to także inne składniki wina. W winie, poza resweratrolem, znajdują się także prozdrowotne antocyjaniny, katechiny i kwercetyna. Zdaniem naukowców z Nowej Zelandii z Uniwersytetu w Otago, czynnikiem, który w połączeniu z resweratrolem może poprawić nie tylko jakość, ale być może przedłużyć życie, jest odpowiednia, zbilansowana dieta.

Piśmiennictwo: 
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/resweratrol-wlasciwosci-i-wystepowanie-jakie-produkty-sa-bogate-w-r_37641.html
Zdjęcie - https://pxhere.com/pl/

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
pixel