Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rzuć palenie

2019-02-12
Rzuć palenie

Dlaczego papierosy „smakują”?
Nikotyna silnie uzależnia psychicznie i fizycznie. Organizm nałogowych palaczy domaga się substancji, do której jest przyzwyczajony. Gdy zostanie dostarczona z dymem papierosowym, wywoływany jest tak zwany efekt nagrody. Polega on na tym, że w mózgu wydziela się dopamina, nazywana przekaźnikiem przyjemności. Gdy zabraknie bodźca, ciało zaczyna się go domagać, wysyłając negatywne sygnały. Po zapaleniu papierosa, potrzeba - sztucznie wytworzona nałogiem - zostaje zaspokojona, a człowiek uważa, że palenie łagodzi stres albo sprawia przyjemność.

Efekty palenia
Dzięki kampaniom społecznym skutki palenia są znane wszystkim. Dym papierosowy ze względu na zawartość wolnych rodników, czyli bardzo reaktywnych cząstek, wywołuje szereg zmian w organizmie. Trzeba nadmienić, że tak zwane bierne palenie, czyli wdychanie dymu z powietrza, a nie bezpośrednio z papierosa, jest równie szkodliwe. Nie podlega wątpliwości, że papierosy powodują nowotwory, nie tylko płuc. Wdychane toksyny docierają prawie wszędzie, wywierając wpływ na wszystkie organy. Ponadto wywołują interakcje z przyjmowanymi lekami, np.: niektórymi przeciwpsychotycznymi, uspokajającymi czy rozszerzającymi oskrzela.

Przestań palić
Najważniejsze jest nastawienie. Palacz sam musi się zdecydować na ten krok. Następnie trzeba wyznaczyć konkretny moment czy datę zaprzestania palenia. Z nałogiem należy rozstawać się stopniowo, małymi krokami. Najlepiej myśleć o przetrwaniu jednego dnia bez papierosa, a nie od razu reszty życia. Małe sukcesy motywują dużo bardziej, niż odległy w czasie cel. Każdy pojedynczy dzień ułoży się w tydzień, a następnie miesiąc, rok itd.

Nikotynowa terapia zastępcza
Gotowości do walki z uzależnieniem nie zastąpi żaden preparat, ale pomoże w wytrwaniu bez papierosa. W aptece znaleźć można nikotynową terapię zastępczą (NZT). Gumy do żucia, pastylki do ssania, aerozole czy plastry na skórę zawierają nikotynę, która zaspokaja w pewnym stopniu zapotrzebowanie organizmu. Środki te są pozbawione pozostałych składników dymu papierosowego. Z czasem przyjmowane dawki ulegają zmniejszeniu, aż wreszcie stosowanie tych specyfików staje się zbędne. Sięgając po preparaty z grupy NZT należy pamiętać, że :
Gumy z nikotyną nie żuje się tak jak zwykłej gumy. Po rozgryzieniu trzeba ją umieścić pomiędzy dziąsłem a policzkiem, co zapewnia wchłanianie nikotyny. Gdy smak przestanie być odczuwalny, czynność należy powtórzyć. Połykanie nikotyny, związane z intensywnym żuciem, może powodować podrażnienie żołądka.
Pastylki do ssania należy umieścić na języku do całkowitego rozpuszczenia. Można przemieszczać je w jamie ustanej, ale nie należy rozgryzać.
Aerozole z nikotyną należy rozpylać przy otwartych ustach, kierując strumień na błonę policzkową.
Plastry transdermalne stopniowo uwalniają zawartą w nich nikotynę. Naklejać należy jeden plaster na nieowłosioną skórę, np. ramię. W zależności od typu pozostawać mogą na ciele od 16 do 24 godzin.
Nikotyna wykazuje właściwości pobudzające, przyśpiesza rytm serca. Najczęstszym objawem przedawkowania jest kołatanie serca. NZT przeciwwskazana jest przy chorobie więcowej, arytmii oraz po zawale serca.

Cytyzyna
Lek doustny o budowie podobnej do nikotyny. Działając na drodze tych samych mechanizmów zaspokaja głód nikotynowy. Dzięki temu objawy odstawienia nie są tak dokuczliwe. Terapia obejmuje przyjęcie 100 tabletek lub kapsułek w ciągu 25 dni kuracji. W ciągu pierwszych dni można wypalić niewielką liczbę papierosów. Przestają one „smakować”, jak mówią nałogowcy. Dzieje się tak, ponieważ receptory zablokowane cytyzyną nie dopuszczają do uruchomienia efektu nagrody związanego z nikotyną. Przeciwwskazanie do stosowania leku stanowią, podobnie jak w przypadku preparatów z nikotyną, choroby serca oraz choroba wrzodowa i guz nadnerczy.

Kudzu ine Pueraria Lobata to roślina azjatycka silnie rozprzestrzeniona w Ameryce Północnej. Przyrasta do 30 cm dziennie, a korzeń, który stanowi surowiec farmaceutyczny, może osiągnąć 1,5 metra długości. Zawiera liczne izoflawonoidy, skrobię, fosfor, żelazo i wapń. Kudzu zwiększa wytwarzanie serotoniny i dopaminy w mózgu, zmniejszając głód nikotynowy. Ponadto roślina pomaga oczyszczać organizm z toksyn, łagodzi napięcie emocjonalne oraz dodaje sił fizycznych i psychicznych.

„Niepożądane skutki” odwyku
Wiele osób obawia się zdenerwowania towarzyszącego rzucaniu palenia. Doskonale sprawdza się w takich sytuacjach aktywność fizyczna dostosowana do możliwości palacza. Przekucie negatywnych emocji w wysiłek fizyczny przynosi ukojenie nerwów. Opanować rozdrażnienie pomogą też ziołowe środki uspokajające, dostępne w aptece bez recepty.
Palacze obawiają się wzrostu masy ciała. Często zdarza się tak, że głód nikotynowy jest zagłuszany jedzeniem. Trzeba pilnować składu oraz pory spożywanych posiłków i nie podjadać między nimi. Wsparcie stanowią preparaty stosowane w trakcie diet odchudzających.

Przy zrywaniu z nałogiem najważniejsze jest nastawienie, determinacja. Wszystkie wyżej wymienione preparaty skutecznie wspierają, ale nieustępliwości w dążeniu do celu, czyli zdrowia, nie zastąpią.

Piśmiennictwo: 
http://psychiatria.mp.pl/uzaleznienia/81218,jak-sie-uwolnic-od-palenia-tytoniu
G. Carowicz : Wspomaganie rzucania palenia, Biuletyn informacyjny kierownika apteki, 2014, 44, 62-64
Zdjęcie - https://pixabay.com/pl/

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
pixel