Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Menopauza

2019-02-13
Menopauza

Do symptomów klimakterium zalicza się:
• uderzenia gorąca
• zlewne poty, zwłaszcza nocą
• kołatanie serca
• wiotczenie skóry
• suchość pochwy
• bezsenność
• zmienność nastroju
• przygnębienie
Z powodu obniżenia poziomu estrogenu wzrasta ryzyko epizodów sercowo-naczyniowych, nadciśnienia krwi, osteoporozy, atrofii (zmniejszenie grubości) ścian pochwy.

„Oszukać” organizm
Menopauzy nie da się powstrzymać. Jest to naturalny proces, który czeka kobietę. To co można zrobić, to złagodzić objawy. Dostarczanie do organizmu hormonów, takich jak estrogen i progesteron, zmniejsza dokuczliwość menopauzy. Hormonalną terapię zastępczą (HTZ) ordynuje wyłącznie lekarz. Obecnie stosowanie HTZ ma równie wielu zwolenników co przeciwników. Wynika to z działań niepożądanych, przypisywanych tego rodzaju leczeniu. Na szczęście z pomocą przychodzi natura. Istnieją fitohormony (hormony roślinne), które w pewnym stopniu naśladują działanie estrogenu. Występują między innymi w soi, koniczynie łąkowej czy pluskwicy groniastej. W Japonii spożycie soi oraz tłustych ryb, zawierających kwasy omega – 3, stanowi podstawę diety. Zaobserwowano, że Japonki rzadziej cierpią na dolegliwości menopauzalne, jak również na osteoporozę czy nowotwory sutka. Ponadto nie mają problemów z poziomem cholesterolu.

Fitohormony
Są to substancje występujące w stożkach wzrostu korzeni i łodyg niektórych roślin, zapewniające im wzrost.
Zaliczane są do nich:
• izoflawonoidy. obecne w soi, koniczynie łąkowej oraz pluskwicy groniastej
• lignany, obecne w nasionach lnu
• kumestany, obecne w koniczynie łąkowej oraz kiełkach soi
Fitohormony w ludzkim organizmie wywołują efekty fizjologiczne podobne do estrogenu. Siła ich działania jest dużo słabsza, ale nie wykazują tylu działań niepożądanych co HTZ. Preparaty zawierające koniczynę łąkową, soję lub pluskwicę groniastą polecane są przy wybuchach gorąca, zlewnych potach, niepokoju. Mogą też wykazywać pozytywny wpływ na gęstość mineralną kości oraz układ sercowo – naczyniowy, zapewniając estrogenowy efekt ochronny. Złagodzenie dolegliwości menopauzalnych odczuwane jest po około dwóch lub trzech tygodniach przyjmowania, zależnie od wiodącego składnika preparatu. Ostrożności wymaga stosowanie koniczyny łąkowej razem z lekami obniżającymi krzepliwość krwi z grupy kumaryn. W przypadku pluskwicy groniastej przeciwwskazaniem są choroby wątroby.
Fitohormony obecne są także w korzeniu kudzu i dzięgla chińskiego (Dong quai).
Preparaty z fitoestrogenami często zawierają dodatek innych składników, np.: chmielu czy melisy – ułatwiających zasypianie, wapnia – wzmacniającego kości oraz witaminy D. Oprócz surowców z fitohormonami zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości okołomenopauzalnych znalazły także olej z wiesiołka czy korzeń macy.

Inne dolegliwości
Terapię fitoestrogenami można rozszerzać o składniki łagodzące pozostałe trudności tego czasu. Menopauza często wiąże się ze wzrostem masy ciała. Aby temu zapobiec konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych oraz ruch. Pomocne okazują się preparaty wpływające na metabolizm, stosowane w trakcie diet odchudzających. Ponadto profilaktyka osteoporozy wydaje się być niezbędna już w okresie premenopauzalnym. Zażywanie wapnia w połączeniu z witaminą D oraz K to dobry krok w kierunku mocnych kości. Z kolei w przypadku suchości pochwy zastosowanie znalazły żele nawilżające lub globulki z kwasem hialuronowym.

Emocje
Problemy z zasypianiem czy negatywnymi emocjami można rozwiązać. W aptece znajduje się cała gama łagodnych środków ziołowych, które nie uzależniają, a pomagają utrzymać równowagę emocjonalną oraz wypocząć w ciągu nocy. Warto uświadomić sobie, że menopauza to nie choroba i nie koniec świata, a kolejny etap w życiu kobiety. Wystarczy zadbać o zdrowie i urodę by poczuć się dobrze w tym trudnym czasie.

Piśmiennictwo: 
A. Gryszczyńska, B. Gryszczyńska, B. Opala, Z. Łowicki : Zastosowanie roślin leczniczych w menopauzie. Cz. I., Postępy Fitoterapii, 2012, 2, 79-92 oraz Cz. II, 2012, 3, 173 – 183
E. Gheribi : Znaczenie fitoestrogenów roślinnych w profilaktyce osteoporozy, Postępy Fitoterapii, 2012, 3, 192 – 196
Zdjęcie - https://publicdomainpictures.net

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
pixel