Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sildenafil - bezpieczny lek na potencję?

2021-02-11
Sildenafil - bezpieczny lek na potencję?

Zaburzenia erekcji członka to częsta dolegliwość, która dotyka ponad 150 mln mężczyzn na całym świecie, głównie po 40 roku życia. W 2008 roku sprzedaż „małej niebieskiej tabletki” przyniosła firmie Pfizer roczny dochód ponad 1,934 mln dolarów. Obecnie sildenafil jest najpopularniejszym lekiem pierwszego rzutu stosowanym w dysfunkcjach seksualnych.

Dostępny na rynku od ponad 20 lat nadal wywołuje u pacjentów poczucie niesłusznego wstydu. Badania GFK Polonia potwierdzają, że ponad 65% panów ukrywa zaburzenia erekcji i nie zgłasza się z nimi do lekarzy. A przecież kluczem skutecznej terapii jest dokładne poznanie przyczyny.

Czy sildenafil jest lekiem bezpiecznym? Jak długo może być stosowany i w jakich dawkach? To częste pytania, które są zadawane przez pacjentów w aptekach.


1. Kiedy wynaleziono Viagrę?

2. Jak działa sildenafil?

3. Jak stosować?

4. Interakcje sildenafilu

5. Działania niepożądane


Kiedy wynaleziono Viagrę?

Badania nad cytrynianem sildenafilu rozpoczęły się już w latach 50. XX wieku. Początkowo Viagra miała być stosowana w leczeniu dusznicy bolesnej, jednak okazała się bardziej skuteczna w zaburzeniach erekcji. Liczne doniesienia naukowe potwierdziły, że jest lekiem bezpiecznym i dobrze tolerowanym przez pacjentów. Został wprowadzony do sprzedaży w ponad 115 krajach.

Jak działa sildenafil?

Cytrynian sildenafilu należy do PDE5 – inhibitorów fosfodiesterazy 5 I generacji. Jego działanie polega na hamowaniu rozkładu cGMP (cyklicznego guanozynomonofosforanu). Stymulacja seksualna doprowadza do pobudzenia nerwowego, a w konsekwencji do wydzielania tlenku azotu. Poprzez uruchomienie szeregu enzymów, sildenafil blokuje czynniki hamujące erekcję. Dochodzi do relaksacji naczyń krwionośnych oraz zwiększenia przepływu krwi w ciałach jamistych, a to z kolei wydłuża czas i natężenie erekcji.

Jak stosować?

Sildenafil maksymalne stężenie we krwi osiąga po 1 godzinie, a u większości pacjentów zaczyna działać już po 20 minutach od zażycia. Obecnie na rynku są dostępne preparaty bez recepty w dawkach 25-50 mg, które można żuć lub połykać.

Przykłady:

Maxon forte, Maxon Active, Maxigra Go, Mensil, Silcontrol, Inventum, Valinger.

Interakcje Sildenafilu

 • wysokotłuszczowe posiłki mogą opóźnić jego działanie w przypadku leczenia zaburzeń erekcji, ale nie ma to znaczenia w terapii nadciśnienia płucnego;
 • spożywanie soków cytrusowych (np. grejpfrutowego oraz pomelo) wpływa na wzrost lub spadek stężenia leku we krwi;
 • sok z granatu wydłuża erekcję nawet do 5-8 godzin, powodując wystąpienie długotrwałej i bolesnej erekcji;
 • alkohol nie jest wskazany w trakcie kuracji sildenafilem;
 • inhibitory proteazy HIV, niektóre leki przeciwgrzybicze, erytromycyna mogą zwiększyć stężenie leku o 2-16 razy;
 • rifampicyna, fenobarbital zmniejszają stężenie sildenafilu.

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne, zaleca aby nie stosować sildenafilu przed upływem 24 godzin od przyjęcia azotanów (np. nitrogliceryny) oraz na odwrót. Jednoczesne przyjęcie obu leków powoduje znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego, a tym samym bóle i zawroty głowy.

Działania niepożądane

Zastosowanie sildenafilu (nawet jako preparatu bez recepty) powinno być konsultowane z lekarzem, ponieważ istnieje duże ryzyko pojawienia się szeregu komplikacji zdrowotnych.

Zaobserwowano szereg skutków ubocznych:

 • reakcje alergiczne (obrzęki, nierówny oddech, zawroty głowy);
 • nudności;
 • biegunkę;
 • wymioty;
 • senność;
 • bóle mięśni;
 • kołatanie serca;
 • bolesny i długotrwały wzwód;
 • pogorszenie wzroku;
 • drgawki oraz napady padaczkowe.

U niektórych pacjentów przyjmujących wysokie dawki sildenafilu może pojawić się niebieskie widzenie, utrzymujące się nawet do 21 dni. Spowodowane jest to najprawdopodobniej wolniejszym wydalaniem leku.

Istnieje wiele czynników ryzyka leżących u podstawy dysfunkcji seksualnych:

 • schorzenia układu krążenia;
 • zaburzenia metaboliczne (np. cukrzyca);
 • zaburzenia psychiczne;
 • schorzenia układu moczowo-płciowego;
 • zaburzenia hormonalne;
 • nieodpowiedni styl życia (palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, niewłaściwa dieta, stosowanie niektórych leków).

Właściwe leczenie zaburzeń erekcji nie polega jedynie na łagodzeniu objawów, ale również zmianie trybu życia. Odpowiednia terapia pomoże pacjentowi odbudować właściwą samoocenę oraz relacje z partnerem. Należy stosować go z „głową” i kupować wyłącznie w sprawdzonych aptekach.


Piśmiennictwo:

1. Cieślikowski W. A.: Rola sildenafilu w leczeniu zaburzeń wzwodu; PRZEGLĄD UROLOGICZNY; 2013, 81(5): 30-35
2. Haczyński J., Gil R.: Stosowanie inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 u pacjentów przyjmujących azotany; SEKSUOLOGIA POLSKA; 2003, 1, 2, 73-78
3. Lew-Starowicz Z.: Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice; SEKSUOLOGIA POLSKA, 2003, 1, 2, 79-82
4. Mittleman M. A., Maclure M., Lewis M. A., Hall G. C., Moore N., Giuliano F. i wspł.: Incydenty sercowo-naczyniowe u pacjentów stosujących sildenafil — wyniki badania International Men's Health Study; FOLIA CARDIOLOGICA EXCERPTA; 2008, 3, 5, 271–279
5. Paśko P.: Interakcje leków stosowanych w leczeniu zaburzeń wzwodu z pożywieniem i alkoholem; HYGEIA PUBLIC HEALTH, 51(3): 269-274


O Autorze

Avatar - Magdalena_Bruzgo_ABCapteka.pl dr n. farm. Magdalena Bruzgo-Grzybko - Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Na co dzień pracuje w aptece, gdzie edukuje, słucha i doradza. Prywatnie mama dwulatki, miłośniczka gier planszowych, muzyki na żywo i książek. Uwielbia jeziora i pływanie, gdzie spędza każdą wolna chwilę z najbliższymi i przyjaciółmi.

Publikacje zamieszczone na niniejszym blogu mają charakter informacyjno-poglądowy. Żaden wpis nie stanowi porady medycznej ani farmaceutycznej dostosowanej do konkretnej sytuacji. Uzyskane informacje mogą nie być wystarczające do podjęcia jakiejkolwiek decyzji przez użytkownika dotyczącej np. zdiagnozowania problemu czy dawkowania produktów leczniczych. Wszelkie materiały zamieszczone na stronie internetowej wyrażają jedynie osobiste opinie autora w oparciu o doświadczenie oraz literaturę przedmiotu. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające ze stosowania się do treści zawartych na blogu. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie lub zdrowie należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu otrzymania porady dostosowanej do indywidualnej potrzeby.

Masz pytania? Zapytaj farmaceuty: apteka@abcapteka.pl

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixel