Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wakacyjna apteczka

2019-06-01
Wakacyjna apteczka

Wyjazdy zagraniczne, zwłaszcza do egzotycznych krajów, wymagają dokładniejszego przygotowania. Zmiana strefy klimatycznej może wymagać szczepień ochronnych zlecanych przez lekarza. Niektóre z nich wymagają podania kilku dawek i są rozłożone w czasie. Dokładne wytyczne dotyczące danego państwa podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Zemsta faraona
Najczęstszym problemem zdrowotnym, pojawiającym się w trakcie zagranicznych wyjazdów jest biegunka. Dostarczanie drogą pokarmową obcej flory bakteryjnej prowadzić może do wystąpienia sensacji żołądkowo-jelitowych. Przyjmowanie probiotyku przed urlopem (nawet 7-14 dni), jak i w trakcie, zmniejszy ryzyko wystąpienia dolegliwości. Dostępna jest szeroka gama preparatów, zawierających szczepy bakterii Lactobacillus, Bifidobacterium, grzyby Saccharomyces boulardii oraz pożywki zapewniające ich wzrost. Ważne jest, aby wybrać taki, który nie wymaga przechowywania w lodówce. W wypadku wystąpienia biegunki zastosować można działający przeciwbakteryjnie nifuroksazyd lub węgiel aktywny, czy loperamid posiadający właściwości zapierające. Pomocny będzie środek rozkurczowy. Konieczne stanie się podanie elektrolitów (proszek lub tabletki musujące do rozpuszczenia w wodzie), celem uzupełnienia utraconych soli mineralnych.

Najważniejsza ochrona
Bardzo ważne jest zachowanie higieny rąk. Stosować można dezynfekujące jednorazowe chusteczki lub płyny i żele, które umyją dłonie bez wody. W przypadku skaleczenia trzeba użyć środka odkażającego, najwygodniej w formie sprayu i założyć opatrunek.

W trakcie urlopu w ciepłych krajach trzeba zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Niezbędne są produkty z wysokimi filtrami SPF 30-50, które stosujemy co kilka godzin. Kiedy zażywamy kąpieli wodnych, mimo wodoodporności wielu kosmetyków, smarowanie ciała wymaga powtarzania. Filtry w nich zawarte są ścierane przez używanie ręcznika. W przypadku oparzenia słonecznego przydatny jest preparat regenerujący naskórek, kojący podrażnienia, zawierający D-panthenol, substancje chłodzące, wapń. Zasadne jest zaopatrzenie się w produkty odstraszające komary i niwelujące skutki ukąszeń.

W apteczce nie powinno zabraknąć leku przeciwbólowego, przeciwgorączkowego, przeciwalergicznego. W przypadku choroby lokomocyjnej musi się znaleźć odpowiedni środek hamujący objawy. Dostępne są preparaty ziołowe, o łagodnym działaniu lub z dimenhydrinatem, silniejsze, ale wywołujące senność.

Wyjazd krajowy
Urlop spędzany w Polsce nie wymaga zabierania ze sobą wielu medykamentów ze względu na dużą dostępność placówek ochrony zdrowia. Warto pomyśleć o podstawowych lekach: przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwbiegunkowym, nawadniającym, łagodzącym objawy choroby lokomocyjnej.

W wakacyjnej apteczce znaleźć się powinny materiały opatrunkowe: plastry, kompresy, bandaże, opaski elastyczne, a także środek odkażający rany. W przypadku dzieci przydatny jest żel na stłuczenia i siniaki, krem na otarcia naskórka, maść przyspieszająca gojenie ran. Konieczny wydaje się być produkt odstraszający komary i kleszcze oraz stosowany po ukąszeniach. Nie można zapomnieć o kremie do opalania. Jeśli planujemy spożywanie alkoholu pomocne będą preparaty łagodzące tzw. objawy dnia następnego oraz wspomagające pracę wątroby.

W przypadku chorób przewlekłych najważniejsze jest zabranie stale przyjmowanych leków, w ilości wystarczającej na cały wyjazd.

Piśmiennictwo: 
http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=602
http://www.farmacjaija.pl/zdrowie/kuchnia/wakacje-bez-sensacji-zoladkowych.html
Zdjęcia -https://picryl.com/

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019
pixel