Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wiesiołek - zdrowie i uroda

2019-02-12
Wiesiołek - zdrowie i uroda

Olej z wiesiołka
Z nasion wiesiołka tłoczony jest olej, będący źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) omega-6. Zawartość kwasu linolowego (LA) wynosi do 71%, a kwasu g-linolenowego (GLA) do 10%. Obecne są także kwasy: oleinowy, palmitynowy, stearynowy oraz witamina E, fitosterole, cynk, selen, magnez. Szczególne znaczenie dla zdrowia ma GLA, wpływający na liczne struktury i procesy w organizmie. Ludzki organizm metabolizuje kwas LA do GLA. Proces ten ulega zaburzeniu z wiekiem, w wyniku palenia papierosów oraz przyjmowania leków z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), czy też niedoboru witaminy C i cynku. Pomocą okazuje się suplementacja oleju z wiesiołka.

Skóra
GLA występuje w błonie komórkowej oraz w ceramidach, spajających komórki naskórka. Składnik ten wpływa na transport substancji odżywczych do komórki. W wyniku jego niedoboru, dochodzi do utraty wody i starzenia się skóry. Przeciwdziałać złej kondycji skóry można dwojako: stosując kosmetyki z olejem wiesiołkowym lub przyjmując preparaty doustne. Podawany do wewnątrz wykazuje także właściwości przeciwzapalne, co wykorzystywane jest przy leczeniu atopowego zapalenia skóry. Ponadto pomocny okazuje się w zwalczaniu łuszczycy, różnego pochodzenia podrażnień, trądziku łojotokowego, łamliwości włosów i paznokci.

Układ krążenia
GLA i jego matabolity przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu. Nie tylko poprawiają profil lipidowy, ale także hamują agregację płytek krwi i obniżają ciśnienie. Wykazując aktywność przeciwmiażdżycową, kwas g-linolenowy znalazł zastosowanie w profilaktyce zawału serca i udaru mózgu.

Sprawy kobiece
Zwyczajowo olej z wiesiołka polecany jest jako środek łagodzący objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Badania potwierdzają zmniejszenie drażliwości piersi. Olej wiesiołkowy poprawia jakość śluzu płodnego oraz ukrwienie macicy, ułatwiając poczęcie, dlatego zalecany jest kobietom starającym się o potomstwo. U pań w okresie menopauzy zmniejsza częstotliwość nocnych uderzeń gorąca.

Nowotwory
GLA niszczy komórki nowotworowe oraz zmniejsza ich namnażanie. Podejmowano próby leczenia raka wątroby, kości, mózgu oraz sutka. Wyniki badań są obiecujące, ale potwierdzenie aktywności przeciwnowotworowej wymaga dalszych prac. Zwyczajowo olej z wiesiołka zalecany jest przy torbielach piersi. Często dochodzi do ich wchłonięcia w trakcie kuracji.

To nie wszystko...
Olej z wiesiołka podnosi odporność. Zapewnia ochronę przed infekcjami dróg oddechowych, a nawet łagodzi objawy astmy. Ponadto wspiera leczenie alergii oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Uważa się, że zapobiega magazynowaniu tłuszczów, więc pomaga w zgubieniu zbędnych kilogramów.

Omega-3 i Omega-6
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe n-3 i n-6 powinny być dostarczane w stosunku 1:4 lub 1:5. Zachowując taką proporcję, ludzki organizm wykorzystuje wszystkie pozytywne aspekty kwasów omega. Źródłem omega-3 są przede wszystkim ryby morskie, a także olej lniany czy nasiona chia. Z kolei kwasy omega-6 występują w olejach roślinnych: wiesiołkowym, ogórecznikowym, słonecznikowym, rzepakowym, z czarnej porzeczki. W standardowej diecie Polaków NNKT dostarczane są w stosunku 1:20. Zbyt duży poziom kwasu linolowego (LA) może wywołać efekt prozapalny, proagregacyjny, a nawet pronowotworowy. Wystarczy spożywać 300 g tłustych ryb morskich w tygodniu, aby dostarczać kwasy omega-3 w odpowiedniej proporcji i poprawić funkcjonowanie organizmu.

Piśmiennictwo: 
E. Kowalska: GLA – niezwykle ważny kwas, Panacea, 2008, 3,18-19
K. Karłowicz-Bodalska, T. Bodalski: Nienasycone kwasy tłuszczowe, ich właściwości biologiczne i znaczenie w lecznictwie, Postępy Fitoterapii, 2007, 1, 46-56
Zdjęcia - https://pixabay.com/pl/

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
pixel