Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Alergia - jak się objawia, jak leczyć i jak sobie radzić

2024-03-14
Alergia - jak się objawia, jak leczyć i jak sobie radzić

Za chwilę wiosna. Jeśli masz alergię na pyłki, być może już to poczułeś, albo poczujesz niedługo. A może należysz do grona osób, które mają objawy przez cały rok? Na początek trochę teorii, a potem praktyczne wskazówki jak wybrać odpowiedni lek. Zapraszam do lektury.

1. Co to jest alergia?

2. Jakie alergeny mogą uczulać?

3. Leki na alergię bez recepty

4. Ciekawostka: Fikus benjamina często trzymany w domach jako roślina ozdobna może uczulać. Jego alergeny występują w kurzu pokrywającym liście i na podłodze w okolicach doniczki.

Leki na alergię bez recepty

Leki przyjmowane doustnie działają na wiele objawów alergii takich jak alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek i alergie skórne.

Bez recepty dostępne są doustne leki przeciwhistaminowe, które działają dosyć szybko i w większości przypadków wystarczy brać je raz dziennie. Przy regularnym stosowaniu pozwalają dobrze kontrolować objawy alergii, ale doraźnie także mogą przynieść ulgę. Mogą różnić się skutecznością i częstotliwością występowania działań niepożądanych. Zależy to głównie od indywidualnych różnic i reakcji organizmu na daną substancję. Jeśli jeden lek z tej grupy Ci się nie sprawdził, warto spróbować innego. Aktualnie za lek z najmniejszą ilością działań niepożądanych uważa się bilastynę.

Leki na alergię bez recepty zawierają:

Jeśli nie chesz przyjmować tabletek, w dalszej części artykułu znajdziesz leki do stosowania miejscowego.

Z czym pomożemy Ci w aptece?

Dwie choroby alergiczne z którymi stosunkowo łatwo poradzić sobie bez konsultacji lekarskiej to alergiczny nieżyt nosa i alergiczne zapalenie spojówek. Bardzo często występują razem.

Jeśli objawy są bardzo uciążliwe i nie ustępują po użyciu leków na alergię bez recepty, skonsultuj się z lekarzem.

Co to jest alergiczny nieżyt nosa?

Alergiczny nieżyt nosa to zapalenie błony śluzowej wewnątrz nosa na skutek alergii. Bywa nazywany także katarem siennym. Może występować sezonowo lub całorocznie w zależności od rodzaju alergenu. W cięższych postaciach może powodować zaburzenia snu, trudności w pracy i wykonywaniu codziennych czynności.

Jakie są objawy alergicznego nieżytu nosa?

W sezonowym nieżycie nosa po upływie kilku lub kilkudziesięciu minut od kontaktu z alergenem pojawia się wodnista wydzielina z nosa, kichanie i świąd. Mogą występować napady kichania.

Natomiast w przewlekłym nieżycie nosa częstsze jest uczucie zatkania i gęsta wydzielina.

Po okresie zwiększonego narażenia na alergeny, w celu ich usunięcia możesz przepłukać nos roztworem izotonicznej wody morskiej (zerknij tutaj lub tutaj)

Często łącznie z katarem występuje też łzawienie i zaczerwienienie oczu. U większości chorych objawy nasilają się w nocy i wczesnym rankiem.

Leki na alergię bez recepty - który wybrać?

Jak leczyć alergiczny nieżyt nosa? Jaki lek na alergię jest najlepszy? Wszystko zależy od Twoich objawów. W tabeli przygotowałam podsumowanie działania różnych leków na najczęstsze objawy alergicznego nieżytu nosa.

Lek/Objaw Kichanie Swędzenie Zatkany nos Wodnista wydzielina
Donosowy lek przeciwhistaminowy: np. azelastyna ++ ++ ++ ++
Steryd donosowy: np. mometazon +++ +++ +++ +++
Doustny lek przeciwhistaminowy: np. bilastyna, fenoksyfenadyna, cetyryzyna, loratadyna ++ ++ + ++
Kromony: np. kromoglikan sodu + + + +

Jak działają różne leki donosowe stosowane w leczeniu alergicznego nieżytu nosa i kiedy je stosować?

Grupa leków Jak działa Kiedy stosować
Obkurczające naczynia krwionośne Zwężają naczynia krwionośne co redukuje produkcję wydzieliny i zmniejsza obrzęk Krótkoterminowo na zatkany nos
Kromoglikan sodu Zapobiega uwalnianiu czynników prozapalnych Profilaktyka objawów
Antyhistaminowe Blokują działanie histaminy co zmniejsza objawy, a z czasem zmniejszają stan zapalny Profilaktyka objawów, terapia podtrzymująca (zapobiega nawrotowi objawów)
Sterydy Zmniejszają stan zapalny Terapia podtrzymująca (zapobiega nawrotowi objawów)

Co pomaga na alergiczny nieżyt nosa?

Z leków stosowanych donosowo dostępny jest mometazon, azelastyna i kromoglikan sodu. Krople do nosa na alergię bez recepty są bezpieczniejsze niż doustne, ponieważ trafiają bezpośrednio do miejsca działania, bez wpływu na resztę organizmu.

Mometazon - najsilniejszy lek donosowy na alergię. Pozwala na najlepszą kontrolę objawów. Jednak aby osiągnąć optymalny efekt, najlepiej aplikować go regularnie.
W tych preparatach znajdziesz mometazon: Nasometin control, Momester, Aleric Spray, Hitaxa Metmin-Spray

Azelastyna - jej działanie przeciwzapalne jest słabsze niż sterydów donosowych, ale za to działa szybciej. Możesz odczuć efekty już po 15-30 minutach od aplikacji. Będzie odpowiednim wyborem przy uczuciu zatkanego nosa. Poradzi sobie z tym lepiej niż doustne leki przeciwhistaminowe. Możesz używać jej doraźnie, przy nasileniu objawów. Podczas aplikacji może powodować pieczenie i gorzki smak.
W tych preparatach znajdziesz azelastynę: Allergodil, Azelastin

Kromoglikan sodu - najłagodniejsze działanie. Sprawdzi się jako terapia wspomagająca lub profilaktyka. Wymaga kilkukrotnego podawania w ciągu dnia.
W tych preparatach znajdziesz kromoglikan sodu: Polcrom

Leki obkurczające naczynia krwionośne (ksylometazolina, oksymetazolina, pseudoefedryna, fenylefryna) - zachowaj ostrożność - nie stosuj ich dłużej niż 7 dni, bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Świetnie sprawdzą się jako leki doraźne. Pomogą w kryzysowych sytuacjach. Ale na zachowaj je właśnie na takie okazje. Czy można uzależnić się od kropli do nosa? No pewnie! W aptece regularnie widuję pacjentów kupujących po kilka opakowań kropli do nosa. Dlatego stosuje je wyłącznie doraźnie. Nie powinny być one pierwszym wyborem w leczeniu alergii.
W tych preparatach znajdziesz leki obkurczające naczynia krwionośne: Otrivin, Sudafed Xylospray HA, Xylorin, Nasivin

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek to stan zapalny błon śluzowych znajdujących się na powiekach i przedniej części oka spowodowany narażeniem na alergeny. W zależności od alergenu może występować okresowo lub przez cały rok.

Charakterystyczne objawy alergii to świąd, obrzęk, pieczenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu. Często łącznie z alergicznym zapaleniem spojówek występuje alergiczny nieżyt nosa.

Unikanie alergenów, zwłaszcza jeśli są to pyłki lub kurz jest trudne. Jak więc sobie pomóc po okresie zwiększonego narażenia na czynnik wywołujący uczulenie? Przemyj oczy jałową solą fizjologiczną lub preparatem sztucznych łez. Ulgę w bólu przyniesie też położenie na powieki chłodnego kompresu.

Krople do oczu dla alergików

Które krople do oczu na alergię bez recepty wybrać? Dostępnych jest kilka substancji czynnych. Różnią się one skutecznością i zastosowaniem.

Azelastyna - zaczyna działać już po kilkunastu minutach. Sprawdzi się więc przy zaostrzeniu objawów. Redukuje swędzenie i zaczerwienienie. Działa jednak krótko i wymaga kilkukrotnego podania w ciągu dnia.
W tych preparatach znajdziesz azelastynę: Azelastin Comod,

Tetryzolina - zwęża naczynia krwionośne dzięki czemu redukuje zaczerwienienie. Nie jest jednak dobrym środkiem na swędzenie oczu. Możesz odczuwać pieczenie podczas aplikacji. Używaj tylko krótkoterminowo. Twoje oczy mogą się do nich przyzwyczaić i trudno będzie Ci bez nich funkcjonować.
W tych peparatach znajdziesz tetryzolinę: Visine Comfort, Starazolin Free

Kromoglikan sodu - stosowany profilaktycznie, przed ekspozycją na alergen. Może zmniejszyć swędzenie i łzawienie oczu.
W tych preparatach znajdziesz kromoglikan sodu: Allergo-Comod, Polcrom

Ketotifen, olopatadyna - są lekami pierwszego wyboru w alergicznym zapaleniu spojówek. Przynoszą natychmiastową ulgę, a także zapobiegają dalszemu nasileniu objawów. Zmniejszają świąd, zaczerwienienie, łzawienie i obrzęk. Zmniejszają ilość histaminy w filmie łzowym.
W tych preparatach znajdziesz ketotifen: Zabak
W tych preparatach znajdziesz olapatydynę: Oftahist

Alergia - podsumowanie

Alergia może być uciążliwym problemem. Możesz próbować zminimalizować narażenie na alergeny, ale nie zawsze jest to możliwe. Dostępna jest jednak cała gama leków na alergię bez recepty . Farmaceuta może pomóc Ci wybrać odpowiedni środek. Jeśli jednak objawy nie ustępują warto skonsultować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Gajewski, P. (2017). Interna Szczeklika 2017. Medycyna Praktyczna, Kraków
  2. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57892,ostre-okresowe-i-przetrwale-alergiczne-zapalenie-spojowek (Dostęp 15.03.2024)
  3. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/69492,alergiczne-zapalenie-spojowek (Dostęp 15.03.2024)
  4. Benninger, M., Farrar, J. R., Blaiss, M., Chipps, B., Ferguson, B., Krouse, J., Marple, B., Storms, W., & Kaliner, M. (2010). Evaluating approved medications to treat allergic rhinitis in the United States: an evidence-based review of efficacy for nasal symptoms by class. Annals of allergy, asthma & immunology : official publication of the American College of Allergy, Asthma, & Immunology, 104(1), 13–29. https://doi.org/10.1016/j.anai.2009.11.020
  5. Passali, D., Spinosi, M. C., Crisanti, A., & Bellussi, L. M. (2016). Mometasone furoate nasal spray: a systematic review. Multidisciplinary respiratory medicine, 11, 18. https://doi.org/10.1186/s40248-016-0054-3
  6. Horak F. (2008). Effectiveness of twice daily azelastine nasal spray in patients with seasonal allergic rhinitis. Therapeutics and clinical risk management, 4(5), 1009–1022. https://doi.org/10.2147/tcrm.s3229
  7. Berger WE, Meltzer EO. Intranasal Spray Medications for Maintenance Therapy of Allergic Rhinitis. American Journal of Rhinology & Allergy. 2015;29(4):273-282. doi:10.2500/ajra.2015.29.4215
  8. Dupuis, P., Prokopich, C. L., Hynes, A., & Kim, H. (2020). A contemporary look at allergic conjunctivitis. Allergy, asthma, and clinical immunology : official journal of the Canadian Society of Allergy and Clinical Immunology, 16, 5. https://doi.org/10.1186/s13223-020-0403-9
  9. Seidman MD, Gurgel RK, Lin SY, et al. Clinical Practice Guideline: Allergic Rhinitis. Otolaryngology–Head and Neck Surgery. 2015;152(1_suppl):S1-S43. doi:10.1177/0194599814561600
  10. Dupuis, P., Prokopich, C., Hynes, A. et al. A contemporary look at allergic conjunctivitis. Allergy Asthma Clin Immunol 16, 5 (2020). https://doi.org/10.1186/s13223-020-0403-9

O Autorze

Avatar - Marta Daniłoś_ABCapteka.pl mgr farm. Marta Daniłoś - Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Pracuje w aptece ogólnodostępnej. Autorka artykułów dla portali związanych z branżą farmaceutyczną. W swoich wpisach dba o przekazywanie wiedzy zgodnie z medycyną opartą na faktach. W wolnym czasie zajmuje się roślinami doniczkowymi i jeździ na wrotkach.

Publikacje zamieszczone na niniejszym blogu mają charakter informacyjno-poglądowy. Żaden wpis nie stanowi porady medycznej ani farmaceutycznej dostosowanej do konkretnej sytuacji. Uzyskane informacje mogą nie być wystarczające do podjęcia jakiejkolwiek decyzji przez użytkownika dotyczącej np. zdiagnozowania problemu czy dawkowania produktów leczniczych. Wszelkie materiały zamieszczone na stronie internetowej wyrażają jedynie osobiste opinie autora w oparciu o doświadczenie oraz literaturę przedmiotu. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające ze stosowania się do treści zawartych na blogu. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie lub zdrowie należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu otrzymania porady dostosowanej do indywidualnej potrzeby.

Masz pytania? Zapytaj farmaceuty: apteka@abcapteka.pl

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

Allegra 120 mg, 10 tabletek powlekanych

Allegra 120 mg, 10 tabletek powlekanych

16,63 zł brutto
1,66 zł / szt. brutto
Nasometin Control aer.50 mcg/daw. 120 daw

Nasometin Control aer.50 mcg/daw. 120 daw

30,45 zł brutto
0,25 zł / szt. brutto
Clatra Allergy 20 mg, 10 tabletek

Clatra Allergy 20 mg, 10 tabletek

11,95 zł brutto
1,20 zł / szt. brutto
pixel