Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co powinno znaleźć się w wakacyjnej apteczce?

2023-06-25
Co powinno znaleźć się w wakacyjnej apteczce?

Wyjazdy wakacyjne to mnóstwo przygotowań, które wiążą się z różnymi stresującymi sytuacjami. Każdy z nas stara się zaplanować wszystko, tak, aby niczego nie zapomnieć. Nikt nie chce chorować podczas wypoczynku, dlatego warto się zabezpieczyć na ten czas w odpowiednie preparaty. Infekcje żołądkowe, ukąszenia owadów, uczulenia czy poparzenia słoneczne to częste dolegliwości, które mogą zepsuć nawet najbardziej wymarzony urlop.

1. Jak podejść do wakacyjnej apteczki?

2. Co powinna zawierać wakacyjna apteczka?

3.Jakie dokumenty warto zabrać?

4. Jak bezpiecznie podróżować w czasie epidemii koronawirusa?


Jak podejść do wakacyjnej apteczki? Czy przysłowiowa „torba leków” to nie przesada?

Na pewno nie ma jednego schematu, wszystko zależy od wypoczynku, jaki preferujemy, miejsca oraz osób, które mogą potencjalnie z niej skorzystać w razie nagłej sytuacji. Często okazuje się, że zwykła apteczka samochodowa nie wystarczy. Przede wszystkim nie zapominajmy o stałych lekach, które przyjmujemy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie się w zapasową e-receptę, którą zrealizujemy na terenie Polski. W przypadku wyjazdów zagranicznych warto zabrać leki ze sobą. Wybuch epidemii COVID-19 spowodował ograniczenie kontaktu personalnego z lekarzem do teleporady, co w przypadku wakacyjnych wyjazdów może okazać się bardzo pomocne. W takich sytuacjach nawet, jeśli dzielą nas setki kilometrów od domu to bez problemu możemy skontaktować się z naszym lekarzem rodzinnym i poprosić o wystawienie e-recepty, której numer najczęściej otrzymujemy w postaci wiadomości tekstowej.

Pamiętajmy również o sprawdzeniu terminów przydatności leków oraz innych preparatów, które wchodzą w skład naszej apteczki.

Co powinna zawierać wakacyjna apteczka?

 1. W pierwszej kolejności pamiętajmy o lekach, które stosujemy regularnie. Bardzo często zdarza się, że wyliczamy nieprecyzyjnie ich ilości.
 2. Leki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym (najczęściej jest to paracetamol oraz ibuprofen).
 3. W przypadku dzieci zaopatrzmy się dodatkowo w preparaty, które zwykle podajemy im przy infekcjach (syropy na kaszel, leki na ból gardła).
 4. Leki przeciwbiegunkowe hamujące nadmierne ruchy jelit oraz zmniejszające wydalanie wody z organizmu (Stoperan, Laremid, Imodium). W cięższych przypadkach warto zaopatrzyć się w preparaty na biegunki bakteryjne (np. Nifuroksazyd).
 5. Leki przeciwwymiotne głównie stosujemy w przypadku choroby lokomocyjnej (np.: Aviomarin, Lokomotiv). Przy zatruciach nie powinniśmy hamować wymiotów, to typowy mechanizm obronny organizmu, który w ten sposób pozbywa się toksyn. Obserwujmy jednak małe dzieci oraz seniorów u nich najłatwiej o odwodnienie. Dobrze mieć pod ręką węgiel aktywny w postaci tabletek lub syropu.
 6. Elektrolity – szybko nawadniają, zwłaszcza przy biegunkach, wymiotach, gorączce. Przydają się także przy udarze słonecznym (np.: Litorsal, Oryal, Orsalit). Najbardziej praktyczne są gotowe roztwory w butelkach, jednak mogą zajmować sporo miejsca w naszym bagażu.
 7. Leki przeciwalergiczne – u dzieci syropy (np. Aleric Deslo) lub kropelki (najpopularniejszy Fenistil). Dorośli maja do wyboru tabletki, w skład, których wchodzą substancje przeciwhistaminowe różnych generacji (np.: Zyrtec UCB, Allegra, Loratan Pro, Allertec Fexo, Lirra). Warto pamiętać o żelach czy kremach, które można stosować po ukąszeniu owadów oraz w pokrzywkach o różnej etiologii (np.: Fenistil, Foxil, Recotin czy sterydowy Hydrocortison). Tradycyjne wapno również powinno mieć swoje miejsce.
 8. Żele na obrzęki i stłuczenia (np.: Altacet, Uzarin)
 9. Dobre probiotyki przed i w trakcie wypoczynku? Zdecydowanie tak
 10. Zagraniczne wyjazdy wakacyjne, zwłaszcza do ciepłych krajów, często wiążą się z występowaniem problemów żołądkowych. Osoby podróżujące zwłaszcza do Maroko, Egiptu, Turcji czy Tunezji są przestrzegane przed zagrożeniami znajdującymi się w regionalnym pożywieniu. Zemsta Faraona, Zemsta Montezumy czy Zemsta Sułtana wywołują charakterystyczne objawy: biegunkę, ból brzucha, temperaturę, a także wymioty. Trwają około 3-4 dni, a zastosowanie typowych leków odtruwających oraz nawadniających pozwala bez szwanku zwalczyć infekcję. Wszystko to jest wynikiem rewolucji, jaką przeżywa nasz organizm zderzając się nagle z nowymi bakteriami, których nasza flora probiotyczna po prostu nie rozpoznaje. Najczęściej są to Escherichia coli, Salmonella oraz Campylobacter.

  Badania przeprowadzone na grupie turystów podróżujących do Egiptu potwierdziły zmniejszenie częstotliwości występowania biegunki u osób suplementujących wcześniej bakterie probiotyczne z rodzaju Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus Bulgaricus, Bifidobacterium bifidum, Streptococcus thermophilus. Przykłady preparatów: Vivomix, Alflorex, Acidolac, Microflor, Floractin.

  Podstawowe zasady chroniące nas przed wakacyjnymi infekcjami żołądkowymi to:

  • dokładne mycie rąk zarówno przed jak i po posiłku
  • zabezpieczenie się w podręczne płyny dezynfekujące lub chusteczki
  • picie jedynie butelkowanej wody
  • przyjmowanie probiotyków co najmniej tydzień przed planowanym wyjazdem

 11. Leki na zapalenie układu moczowego – jeśli mamy predyspozycje do nawracających infekcji, a uwielbiamy długie kąpiele w jeziorze czy morzu to warto zaopatrzyć się w leki ziołowe (np.: Urosept) lub przeciwbakteryjne (np.: Neofuragina, Urofuraginum).
 12. Leki przeczyszczające – niezbędne przede wszystkim osobom, które cierpią na zaparcia związane ze zmianą otoczenia (np.: Xenna extra, Dicopeg, Forlax).
 13. Skaleczenia i urazy:
  • środki opatrunkowe (kompresy jałowe, bandaże, chusta trójkątna)
  • plastry na otarcia
  • gaziki do dezynfekcji
  • sól fizjologiczna, środki dezynfekujące do ran głębokich (np. Octenisept)
  • Dermatol (bizmutawy galusan zasadowy w postaci zasypki na otarcia, krwawienia lub lekkie owrzodzenia)
  • maści z antybiotykiem bez recepty, które sprawdzą się zwłaszcza w przypadku nadkażenia rany (np.: Tribiotic czy Maxibiotic)
  • plastry typu Steri Strip do zamykania ran
 14. Repelenty oraz środki naturalne odstraszające komary, kleszcze i meszki, np.: Ultrathon, Moskito Guard, Mugga, Mosbito
 15. Przyrządy do usuwania kleszczy (Trix lasso, ssąca strzykawka lub kleszczołapki).
 16. Termometr ewentualnie inny sprzęt medyczny w zależności od potrzeby.
 17. Kosmetyki do bezpiecznego opalania: woda termalna, krem z dobrym filtrem, pianki, żele, kremy, lub maści na poparzenia słoneczne (Panthenol, Alantan, Żel z aloesem).
 18. Suplementy stale stosowane, w zależności od potrzeb lub zaleceń (np. preparaty witaminy D3, magnez, betakaroten, zestawy witamin etc.).
 19. Osoby uczulone na jad owadów oraz inne alergeny, u których istnieje wysokie ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego powinny bezwzględnie zaopatrzyć się w adrenalinę (dostępną wyłącznie na receptę po konsultacji z lekarzem). Obecnie preparaty takie mają postać autostrzykawek do szybkiego podania (np. Epipen senior lub junior).

Jakie dokumenty warto zabrać?

 • karta EKUZ – gwarantująca nam refundowane leczenie w każdym kraju Unii Europejskiej
 • dowód osobisty/paszport dla dziecka – wymagane w przypadku wyjazdów za granicę
 • książeczka szczepień - wymagana przez niektóre kraje egzotyczne
 • książeczka zdrowia dziecka
 • dodatkowe ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków (nie jest jednak obowiązkowe)
 • numer telefonu do zaufanego lekarza/pediatry

Jak bezpiecznie podróżować w czasie epidemii koronawirusa?

Obecnie bardzo ważne są certyfikaty COVID-19 potocznie zwane „paszportami covidowymi”, które umożliwią nam swobodne podróżowanie w trakcie trwania epidemii.

Możemy je uzyskać w formie cyfrowej pobierając kod QR. Dostępne są na internetowym koncie pacjenta IKP – pacjent.gov.pl, a po 25 czerwca 2021 w aplikacji mojeIKP oraz mObywatel. W formie papierowej możemy je uzyskać w punktach szczepień. Certyfikat taki jest już aktywny po 14 lub 28 dniach od momentu zaszczepienia (w zależności od rodzaju preparatu) i ważny rok czasu. W przypadku ozdrowieńców certyfikat jest ważny od 11 do 180 dnia od pozytywnego wyniku na COVID-19, a u osób wykonujących test jest to 48 godzin.

Więcej szczegółowych informacji możemy uzyskać na stronie: www.gov.pl/web/mobywatel/unijny-certyfikat-covid

Checklista gotowej wakacyjnej apteczki do pobrania

Udanego wypoczynku ;-))

Piśmiennictwo:

1. https://synergiczni.pl/witaminy/probiotyki-przed-wyjazdem-na-wakacje-sposobem-na-udany-urlop
2. https://mito-med.pl/artykul/zrob-porzadek-z-jelitami-przed-podroza-probiotyki
3. https://mamotoja.pl Zdjęcie - https://zagojeni.pl

O Autorze

Avatar - Magdalena_Bruzgo_ABCapteka.pl dr n. farm. Magdalena Bruzgo-Grzybko - Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Na co dzień pracuje w aptece, gdzie edukuje, słucha i doradza. Prywatnie mama dwulatki, miłośniczka gier planszowych, muzyki na żywo i książek. Uwielbia jeziora i pływanie, gdzie spędza każdą wolna chwilę z najbliższymi i przyjaciółmi.

Publikacje zamieszczone na niniejszym blogu mają charakter informacyjno-poglądowy. Żaden wpis nie stanowi porady medycznej ani farmaceutycznej dostosowanej do konkretnej sytuacji. Uzyskane informacje mogą nie być wystarczające do podjęcia jakiejkolwiek decyzji przez użytkownika dotyczącej np. zdiagnozowania problemu czy dawkowania produktów leczniczych. Wszelkie materiały zamieszczone na stronie internetowej wyrażają jedynie osobiste opinie autora w oparciu o doświadczenie oraz literaturę przedmiotu. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające ze stosowania się do treści zawartych na blogu. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie lub zdrowie należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu otrzymania porady dostosowanej do indywidualnej potrzeby.

Masz pytania? Zapytaj farmaceuty: apteka@abcapteka.pl

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel